Türkiyede tıbbi atık yönetimi ve Nevşehir ilindeki uygulamaları
Medical waste management in Turkey and Nevşehir applications in science
  1. Tez No: 457352
  2. Yazar: TUĞBA ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tıbbi atıkların yönetimi ve bertarafının çevre ve insan sağlığı açısından önemi büyüktür. Bu çalışmanın amacı Türkiyede tıbbi atıklarla ilgili çeşitli illerdeki uygulamaların tıbbi atık bertaraf yöntemlerinin ve Nevşehir ilinde tıbbi atık yönetiminin incelenerek, problemlerin tespit edilmesi ve çözüm bulunmasıdır. Bu çerçevede, Hem mevcut araştırmaların ve yayınların gözden geçirilmesi, hem de Türkiyede tıbbi atıklara yönelik mevzuatın incelenerek Nevşehir ilindeki mevcut durumun araştırılarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Nevşehir İlinde 1 adet Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi bulunmakta olup, 30.01.2012 tarihinde Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik uyarınca geçici faaliyet belgesini alarak çalışmalarına başlamış olup 31.12.2012 tarihinde de Çevre İzin ve Lisans Belgesini almış bulunmaktadır. İlimizde bulunan tıbbi atıklar lisanslı araçlarla taşınarak sterilizasyon tesisinde bertaraf edilmekte olup tıbbi atık miktarlarında her geçen yıl artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Medical waste management and disposal in terms of environmental and human health is of great importance. The aim of this study in a variety of applications related to medical waste, medical waste disposal methods, analysis, medical waste management in the province of Nevsehir, examine, identify problems and find solutions.In this context, Both the review of current research and publications, both in Turkey for medical waste have been investigated to analyse the current situation by examining the legislation in the province ofNevsehir.1 medical waste sterilization plant in the province of Nevsehir on 30.01.2012 temporary Regulation on permits and licenses required by the environmental act in accordance with the Operating permit and environmental studies on 31.12.2012 and started to receive a certificate of license certificate has been received. Medical waste sterilization and disposal of medical waste in our province in the amount collected by the plant has been shown to increase with each passing year.