Türkiye'de tıbbi atık yönetimi ve Nevşehir ilindeki uygulamaları
Medical waste management in turkey and its applications in Nevşehir
  1. Tez No: 622207
  2. Yazar: TUĞBA ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVAL ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tıbbi atıkların yönetimi ve bertarafı hem çevre hem de insan sağlığı açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı Türkiyede tıbbi atıklarla ilgili çeşitli illerdeki uygulamaların tıbbi atık bertaraf yöntemlerinin ve Nevşehir ilinde tıbbi atık yönetiminin incelenerek, problemlerin tespit edilmesi ve çözüm bulunmasıdır. Bu çerçevede, şimdiye kadar yapılan araştırma ve yayınlar gözden geçirilmiş, Türkiyede tıbbi atıklara yönelik mevzuat incelenerek Nevşehir ilindeki mevcut durumun araştırılarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Nevşehir İlinde 1 adet Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi bulunmaktadır. Tesis 2012 yılında faaliyete başlamıştır. Sağlık Kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıklar lisanslı araçlarla taşınarak bertaraf edilmek üzere tesise götürülmektedir. Oluşan tıbbi atıkların beyanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı online.cevre.gov.tr adresinden yapılmakta olup; beyan edilen tıbbi atık miktarında her geçen yıl artış görülmüştür. Nevşehir İlinde 2013 yılında tıbbi atık bildirimi yapan sağlık kuruluşu sayısı 8 iken 2015 yılında bu sayı 65'e yükselmiştir. Sterilizasyon Tesisinde 2013 yılında 143.729 kg tıbbi atık bertaraf edilirken 2015 yılında bu rakam 204.994 kg ulaşmıştır. İki yıl içerisinde % 42 lik bir artış sağlanmıştır. Bu artışın sebebi sağlık kuruluşlarının tıbbi atıkların bertarafı konusunda bilinçlenmeleri ve Ulusal Atık Taşıma Formu kullanmalarıdır.
Özet (Çeviri)
The management and disposal of medical wastes are very important both for the environment and human health. The aim of this study is to examine the applications related to medical wastes and disposal of medical wastes in various cities in Turkey and medical waste management in Nevşehir, identify the problems and find solutions. In this context, researches and publications up to this date have been reviewed and it is aimed at identifying the current situation in Nevşehir by investigating and examining the legislation about medical waste in Turkey. There is one Medical Waste Sterilization Facility in Nevşehir. The Facility started to operate in 2012. Medical wastes that are taken from Health Care Organizations are transported by licensed vehicles to facility there to be disposed of. The medical waste is declared to Ministry of Environment and Urbanization via online.cevre.gov.tr and the amount of the waste that is declared have been increasing every year. The number of Health Care Organizations that are reporting medical waste in Nevşehir was 8 in 2012 before, it was increased to 65 in 2015. In 2013, 143.729 kgs medical waste was disposed in sterilization facility, in 2015, this figure reached up to 204,994 kgs. %42 increase was achieved within two years. The reason for thisincrease is the recent awareness in Health Care Organizations about medical waste disposal and the use of National Waste Transportation Form (UATF).