Lycosa piocardi Simon, 1876 (Araneae: Lycosıdae)'nin sitogenetik özeliklerinin araştırılması (yüksek lisans tezi)
Investigation on the cytogenetic features of Lycosa piocardi Simon, 1876 (Araneae: Lycosidae) (m. sc. thesis)
  1. Tez No: 457351
  2. Yazar: FAHRETTİN ANIL SIRLIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE KUMBIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Örümcekler tüm dünyada 45000 kadar türle temsil edilen geniş hayvan gruplarından birisidir, ancak Lycosidae familyası yalnızca 2391 türe sahiptir. Bu çalışmada, Lycosa piocardi'nin kromozomal bilgileri ve mayotik özellikleri havada kurutma yöntemi ile ilk kez araştırılmıştır. Çalışma sonucunda diploid sayının erkek bireylerde 2n=22, dişi bireylerde 2n=24 ve eşey kromozom sisteminin X1X20♂/X1X1X2X2♀ şeklinde olduğu belirlenmiştir. Bütün kromozomların telosentrik tipte ve relatif uzunluklarının (erkek bireylerde % 10,85 ile % 6,78 ve dişi bireylerde % 9,20 ile % 6,23) kademeli olarak azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spiders are one of the large animal groups including 45000 species all over the world; however the family Lycosidae contains only 2391 species. In this study, chromosome information and meiotic features of Lycosa piocardi were investigated by an air drying method for the first time. As a result, the diploid chromosome number and sex chromosome system were obtained as 2n=22 in males, 2n=24 in females and X1X20♂/X1X1X2X2♀, respectively. All chromosome were telocentric that gradually decreased in size (in males from % 10,85 to % 6,78 and in females % 9,20 to % 6,23).