Sübstitüe tiyazol türevinin elektrokimyasal davranışının incelenmesi ve katı elektrot yüzeyinde sensör elektrot olarak uygulamaları
Investigation of electrochemical behavior of substituted thiazole derivative and applicotions as sensor electrode on solid electrode surface
  1. Tez No: 457355
  2. Yazar: AYŞEGÜL ADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yüksek Lisans Tez çalışması olarak yapılan bu çalışmada, 2-Metil-6-((2-(4-(3-metil-3-fenilsiklobütil)tiazol-2-il)hidrazon)metil)fenol (MPTHP) molekülü modifiye edici olarak kullanılmıştır. Dönüşümlü voltametri (CV) kullanılarak yapılan modifikasyon çalışmaları dışındaki karakterizasyon çalışmaları yine CV, EIS ve SEM kullanılarak yapılmış, son olarakta diferansiyel puls voltametri (DPV) kullanılarak içme suyu numunesinde bulunan Cu (II) iyonlarının kantitatif tayini yapılmıştır. Çalışmada MPTHP modifiye camsı karbon (GC) elektrot (MPTHP/GC) Cu (II) iyonlarının kantitatif tayini için sensör elektrot olarak başarılı biçimde kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, içme suyu numunesinde Cu (II) iyonları konsantrasyonu 4.07x10-9 M olarak belirlenmiştir. Elektrokimyasal olarak başarılı bir biçimde yapılan bu çalışmada, ilk kez tarafımızdan üretilen MPTHP/GC sensor elektrot, kullanımının basit olması, metodun ucuz ve güvenilir olması nedeniyle öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, 2-methyl-6-((2-(4-(3-methyl-3-phenlycyclobutyl)thiazol-2-yl)hydrazono)methyl)phenol (MPTHP) has been used as a surface modifier. At the first step, modification studies have been carried out using Cyclic Voltammetry (CV). Secondly, charecterization processes have been performed using CV, Electron Impedance Spectroscopy (EIS), and Scanning Electron Microscope (SEM). At the last step, Differential Pulse Voltammetry (DPV) has been used fort he determination of Cu (II) ions in tap water. In the research MPTHP modified glassy carbon elektrode (MPTHP/GC) has been successfully used as a sensor electrode fort he determination of Cu (II) ions. As a result of the study Cu (II) concentration has been found as 4,07 x 10-9 M in tap water. As ıt has been synthesized and developed for the first time by our research group, MPTHP sensor electrode is outstanding method for Cu (II) ions determination for its simplicity, cheapness and realiability.