Tekirdağ koşullarında potasyumun ayçiçeğinin verimine ve bazı özellikleri üzerine etkisi
Effects of potassium on sunflower yield and some properties under Tekirdag conditions
  1. Tez No: 457364
  2. Yazar: MÜCAHİT ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma 2012 ve 2013 yıllarında Tekirdağ ilinde kuru koşullarda farklı dozlarda potasyum uygulamalarının ayçiçeğinin verimine ve bazı özelliklerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde göre 4 tekerrürlü olarak kurulan bu çalışmada 0, 3, 6, 9, 12, 15 potasyum dozları DKF2525 ve Bosfora çeşitlerinde denenmiştir. Araştırmada; %50 çiçeklenme gün sayısı, tam çiçeklenme gün sayısı, biyolojik ağırlık, bitki boyu, tabla çapı, tablada tane sayısı, tek bitki tane verimi, bin tane ağırlığı, tane iç oranı, nem oranı, yağ oranı, dekara tane verimi, yağ verimi olmak üzere 13 farklı özellik incelenmiştir. Araştırmanın tarla denemeleri Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama ve Deneme Alanında yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre potasyum uygulamasından istatistiki anlamda %50 ve tam çiçeklenme gün sayıları, biyolojik ağırlık, bitki boyu, tabla çapı, tek bitki tane verimi, bin tane ağırlığı, tane iç oranı, nem oranı etkilenmemiş; tablada tane sayısı, yağ oranı, dekara tane verimi ve yağ verimi potasyum uygulamasıyla artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research is carried out in the province of Tekirdag during the years of 2012 and 2013 in dry conditions with the aim of investigate the effect of application of different doses of potassium on some features and yield of sunflower. The study was set up in a Randomized Complete Block Design in split plots with 4 replication and 0, 3, 6, 9, 12, 15 potassium doses are assayed on DKF2525 and Bosfora varieties. In this study, 13 features as numbers of days to %50 flowering, numbers of days to full flowering, biomass, plant height, head diameter, number of achene's head, head achene's weight, the thousand achene's weight, the unhulled seed rate, moisture rate, the seed yield, the oil rate, the oil yield have been investigated. The field trials of the study has been conducted on Application and Experiment field of Namik Kemal University, Faculty of Agriculture. According to the study of potassium implementation, %50 and the numbers of days to full flowering, biomass, plant height, head diameter, head achene's weight, weight of a thousand, the unhulled seed rate and moisture rate, are not effected in statistically; number of achene's head, the oil rate, the seed yield and the oil yield have increased in statistically.