The morphometric characterization of populations of the donkey farm in the City of Kirklareli in terms of various body measurament and the analysis of genetic diversity through the mtdna polymorphsim
Kırklareli İli eşek çiftliğindeki populasyonun çeşitli vücut ölçülerine göre morfometrik karakterizasyonu ve mtdna polimorfizmi yoluyla genetik çeşitliliğinin incelenmesi
- Tez No: 457363
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İHSAN SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Kırklareli ili Koruköy eşek çiftliğinde yetiştirilmekte olan eşeklerle yürütülmüştür. Çalışmada kapsamında yeni doğan 18 eşeğin doğum ağırlıkları ölçülmüş, seçilen farklı yaş gruplarından 40 eşeğin cidago, sağrı, sırt, kuyruk sokumu ve oturak yumru yükseklikleri ile vücut uzunluğu, göğüs çevresi, göğüs derinliği, oturak yumru genişliği, kulak ve baş uzunlukları alınmıştır. İşletmedeki 5 eşekten doğum sonrası 4. günden itibaren 15 günlük periyotlar ile alınan süt örnekleri yağ, protein, laktoz, kuru madde ve kül içerikleri bakımından incelenmiştir. Ayrıca 59 farklı eşekten kan örnekleri alınıp D-loop ve sitokrom b bölgelerinde mtDNA analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucu eşeklerin doğum ağırlıkları ortalamasının 23.70 ± 0.47 kg olduğu saptanmıştır. 5 yaş üzeri ergin dişi eşeklerde yapılan ölçümlere (cm) ait verilerin ortalamaları incelendiğinde; cidago yüksekliği değerinin ortalama 104.5 ± 0.2, sağrı yüksekliği ortalamasının 102.00 ± 0.22, sırt yüksekliği ortalamasının 100.00 ± 0.24, göğüs çevresi ortalamasının 115.00 ± 0.20, göğüs derinliği ortalamasının 48.00 ± 0.21, vücut uzunluğu ortalamasının 116.00 ± 0.26, kuyruk sokumu yüksekliği ortalamasının 99.00 ± 0.21, oturak yumru yüksekliği ortalama değerinin 94.00 ± 0.21, kulak uzunluğu ortalamasının 25.00 ± 0.20, baş uzunluğu ortalamasının ise 43.00 ± 0.22 olarak bulunmuştur. Farklı periyotlarda toplanan süt örneklerinin içeriklerine bakıldığında ortalama (%) yağ değerinin 0.718, protein değerinin 1.502, kuru madde ve kül değerleri ortalamasının ise sırası ile 9.942, ve 0.486 oranlarına ulaştığı belirlenmiştir. Çalışmada mtDNA analizi sonuçları Network analizi ve Komşu Birleştirme ağacı (NJT) ile incelendiğinde, D-loop ve sitokrom b bölgelerine göre eşeklerin iki farklı grup altında toplandığı görülmüştür. D-loop bölgesi sonuçları incelendiğinde I. grupta toplanan bireylerin İspanya, Fransa, Çin ve Sırbistan eşeklerine yakın genotipte oldukları, II. grupta toplanan bireylerin ise diğer ülkelerden oldukça farklı Türkiyeye özgü genotipik özellikte oldukları belirlenmiştir. Sitokrom b bölgesi analiz sonuçları incelendiğinde de, 2 farklı grubun olduğu dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the donkeys being grown on Koruköy donkey farm in Kırklareli. In the study the birth weights of 18 newborn donkeys were measured, the heights to withers, rump, back, coccyx and seat tuber height apart from body length, chest circumference, chest depth, seat tuber width, ear and head length of 40 donkeys selected from different age groups were taken. Milk samples taken from 5 donkeys in the business in 15-day periods from the 4. day after birth were examined in terms of fat, protein, lactose, dry matter and ash contents. In addition, blood samples from 59 donkeys are taken and mtDNA analyzes in D-loop and cytochrome b regions were performed. As a result of the study, it was determined that the birth weight of the donkeys is 23.70±0.47. The measurements on over the 5 age adult female donkeys (cm); it was found that height of withers is 104.5±0.2, height of rump is 102±0.22, height of back is 100±0.24, chest circumference is 115±0.20, chest depth is 48±0.21, body length is 116±0.26, height of coccyx is 99±0.21, height of seat tuber is 94±0.21, ear length is 25±0.20, head length is 43±0.22. When the content of the milk samples collected in different period average (%) 0.718 worth of oil, protein value of 1,502, and the average dry matter and ash values in the order of 9.942, and was determined to get to the 0486 rate. mtDNA analysis of the results of the study Network analysis and Neighbor Joining tree (NJT) is to investigate, according to the D-loop and cytochrome b region has been seen as divided into two different groups of donkeys. When the D-loop region as a result of examination of the specimens collected in the first group in Spain, France, China and Serbia were in genotype close to the donkey, and of individuals collected in the second group were found to be quite different Turkey specific genotype from other countries. The region also cytochrome b analysis results are analyzed, it is noteworthy that the two different groups.