Din, kimlik ve aktarım çıkmazında mühtediler
Muhtedi's dilemma about religion, identity and transmission of memory
- Tez No: 457367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DERYA FIRAT ŞANNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 599
Özet
2000'li yıllarda varlıklarından söz edilmeye başlanılan mühtediler hakkında yürütülen tartışmalar hangi kimliğe ait oldukları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Doğallığı ve hareketsizliği kabul edilen kimlikler arasında seçim yapılması istenen ya da onlar adına yapılan seçimlere biad etmesi beklenen mühtedilerin kendi tarihleri ve kimlikleri hakkında ne düşündükleriyle pek ilgilenilmemektedir. Bu çalışma ile kollektif bellek ve bellek mekanları kavramları çerçevesinde 1915'ten günümüze mühtedilerin kuşaklararasında gerçekleştirdiği bellek aktarımı ve bunun neticesinde şekillenen kimlik ve din algısı üzerine tartışma yürütülecektir. Mühtedilerin günümüzde kendilerini tanımladıkları performatif ve taktik kimlikler üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
From the 2000s to today, discussions about mühtedi who has been convert to Islam is mainly done on identity which they belong. They have two options: Chosing an identity which is accepted naturalness and immobilise like Turkish/Kurdish-Islam or Armenian-Christian or obeying others opinions about their own identity. But very few researchers take care of their own opion about their history and identity In this research, from 1915 to today, within the terms of collective memory and places of memory, Transfering memories through generations will be investigated and the results of the investigation will be discussed about identity and religion. This research will also argue performative and tactics identities.