Sıçanlarda ortofenilfenolle indüklenen oksidatif stres üzerine sinnamik asitin koruyucu etkisi
The protective effect of cinnamic acid on orthophenylphenol induced oxidative stress in rats
- Tez No: 457374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KOCASARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma ile sıçanlarda ortofenilfenolle (OPP) oluşturulan oksidatif stres üzerine t-sinnamik asitin (CA) koruyucu etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada her grupta 8 adet olmak üzere toplam 32 adet Sprague-Dawley erkek sıçan kullanıldı. Kontrol, OPP, t-CA ve OPP+t-CA birlikte verildiği grup olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Tüm hayvanlara ad libitum pelet yem ve su verildi. Kontrol grubundaki hayvanlara 21 gün 1 ml mısır özü yağı ağızdan gavajla verildi. Ortofenilfenol tek başına 21 gün süreyle ağızdan 700 mg/kg/c.a. (mısır özü yağında çözdürülerek), t-CA tek başına ağızdan 21 gün süreyle ağızdan 200 mg/kg c.a. dozlarında hayvanlara verildi. Ortofenilfenol+t-CA'in birlikte verildiği grupta bulunan hayvanlara 3 gün süreyle 200 mg/kg c.a. t-CA ve 4. günden itibaren t-CA ile birlikte 700 mg/kg/c.a. OPP 25. güne kadar her gün gavajla uygulandı. Çalışma sonunda kan ve doku örnekleri (karaciğer, böbrek ve idrar kesesi) alındı. Kan serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), kreatinin, hemoglobin düzeyleri ile eritrositlerde katalaz (CAT), malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px), plazmada süperoksit dismutaz (SOD) düzeyleri ölçüldü. Karaciğer dokularında CAT, SOD, MDA, GSH ve GSH-Px, böbrek dokularında CAT, SOD, MDA ve GSH, idrar kesesi dokularında ise MDA düzeylerine bakıldı. Çalışmada OPP verilen grup kontrol grubu ile karşılaştırıldığında serum AST, ALT ve kreatinin değerlerinde önemli düzeyde bir artış tespit edildi. Ortofenilfenol+t-CA birlikte verildiği grupta ise, OPP tek başına verildiğinde artan AST, ALT ve kreatinin değerlerinde önemli düzeyde bir düşüşün olduğu belirlendi. Kanda OPP verilen grupta kontrole göre CAT ve MDA değerlerinde önemli düzeyde artış, GSH, GSH-Px ve SOD değerlerinde ise önemli düzeyde düşüş saptandı. Ortofenilfenol+t-CA birlikte verildiği grupta, OPP verilen gruba göre, CAT ve MDA değerlerinde önemli düzeyde düşüş, GSH, GSH-Px ve SOD değerlerinde ise önemli düzeyde artış belirlendi. Karaciğer dokusunda OPP verilen grupta kontrole göre CAT ve MDA değerlerinde önemli düzeyde artış, GSH, GSH-Px ve SOD değerlerinde ise önemli düzeyde düşüş saptandı. Ortofenilfenol+t-CA birlikte verildiği grupta, OPP verilen gruba göre, CAT ve MDA değerlerinde önemli düzeyde düşüş, GSH, GSH-Px ve SOD değerlerinde ise önemli düzeyde artış tespit edildi. Böbrek dokusunda OPP verilen grupta kontrole göre CAT ve MDA değerlerinde önemli düzeyde artış, GSH ve SOD değerlerinde ise önemli düzeyde düşüş saptandı. Ortofenilfenol+t-CA birlikte verildiği grupta, OPP verilen gruba göre, CAT ve MDA değerlerinde önemli düzeyde düşüş, GSH ve SOD değerlerinde ise önemli düzeyde artış tespit edildi. İdrar kesesi dokusunda OPP verilen grupta MDA değerlerinde önemli düzeyde artış saptandı. Ortofenilfenol+t-CA birlikte verildiği grupta, OPP verilen gruba göre MDA değerlerinde önemli düzeyde düşüş tespit edildi. Sonuç olarak OPP'nin kan ve dokularda oksidatif strese ve lipid peroksidasyona yol açtığı ve antioksidan savunma enzimleri üzerinde değişikliklere yol açtığı, OPP ile birlikte t-CA verilmesinin oluşan lipid peroksidasyonu azalttığı ve antioksidan enzimler üzerinde düzeltici etkiye sebep olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the protective effect of cinnamic acid (CA) on orthophenylphenol (OPP)-induced oxidative stress in rats. A total of 32 Sprague-Dawley male rats, 8 in each group, were used in the study. It was designed 4 groups as control group, OPP, t-CA and OPP + t-CA group. All animals received ad libitum pellet feed and water. The animals in the control group were given 1 ml of corn oil for 21 days orally. Orthophenylphenol alone was administered orally 700 mg/kg/b.w. (dissolved in corn oil), t-CA alone was 200 mg/kg/b.w administered orally for 21 days. In OPP+t-CA group, rats received 200 mg/kg/b.w t-CA 3 days prior to OPP. From day 4, 700 mg / kg / c.a OPP + t-CA was applied daily with gavage until day 25. At the end of the study, blood and tissue samples (liver, kidney and urinary incision) were collected. In blood samples, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), creatinine, hemoglobin levels and catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GSH-Px) levels were analyzed. In liver tissues, CAT, SOD, MDA, GSH and GSH-Px, in kidney tissues CAT, SOD, MDA and GSH, and in urinary bladder tissues MDA levels were analyzed. In serum, significant increases were found in AST, ALT and creatinine levels in OPP group compared to the control group. In the OPP+t-CA group, there were significant decreases in AST, ALT and creatinine values which were high when OPP was given alone. In blood samples, there were significant increases in CAT and MDA values and significant decreases in GSH, GSH-Px and SOD values in OPP group compared to the control group. In the OPP+t-CA group, there were significant decreases in CAT and MDA values and significant increases in GSH, GSH-Px and SOD values compared to the OPP group. In liver tissues, there were significant increases in CAT and MDA values and significant decreases in GSH, GSH-Px and SOD values in OPP group compared to the control group. In the OPP+t-CA group, there were significant decreases in CAT and MDA values and significant increases in GSH, GSH-Px and SOD values compared to the OPP group. In kidney tissues, there were significant increases in CAT and MDA values and significant decreases in GSH and SOD values in OPP group compared to the control group. In the OPP+t-CA group, there were significant decreases in CAT and MDA values and significant increases in GSH and SOD values compared to the OPP group. In urinary bladder tissues, there were significant increases in MDA values in OPP group compared to the control group. In the OPP+t-CA group, there were significant decreases in MDA values compared to the OPP group. As a result, it has been determined that OPP causes oxidative stress and lipid peroxidation in blood and tissues and creates changes in antioxidant defense enzymes. Cinnamic acid with OPP reduces lipid peroxidation and provides corrective effect on antioxidant enzymes.