Manavgat (Antalya) Nehri Acısu zonunda juvenil-ergin balık komünite yapısının belirlenmesi
Identification of juvenile-adult fish community structure in estuarine zone of Manavgat River (Antalya)
- Tez No: 457375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma; Manavgat Nehri'nin acısu bölgesinde yaşayan juvenil-ergin balık komünite yapısının belirlenmesi amacıyla Kasım 2014 (Sonbahar)-Kasım 2015 (Sonbahar) dönemlerinde mevsimsel olarak farklı av araçları ile 3 farklı istasyonda gerçekleştirilmiştir. Çalışma bölgesinin yüzey tuzluluğu; 2,2-11,0 g/L; dip tuzluluğu 2,3-29,6 g/L; yüzey suyu sıcaklığı 11,5-21,1 °C olarak tespit edilmiştir. Çalışma süresince 15 farklı familyaya (Anguillidae, Salmonidae, Cyprinidae Engraulidae, Poeciliidae, Mugilidae, Blenniidae, Gobiidae, Moronidae, Mullidae, Scaridae, Siganidae, Sillaginidae, Sparidae, Sphyraenidae) ait 30 tür tespit edilmiştir. Bunlar; (Anguilla anguilla, Oncorhynchus mykiss, Alburnus baliki, Capoeta antalyensis, Pseudorasbora parva, Vimba vimba, Engraulis encrasicolus, Gambusia holbrooki, Chelon labrasus, Liza aurata, Liza ramada, Liza saliens, Mugil cephalus, Oedalacis labeo, Parablennius sanguinolentus, Salaria fluviatilis, Gobius niger, Pomatoschistus sp., Dicentrarchus labrax, Dicentrarchus punctatus, Upeneus moluccensis, Upeneus pori, Spariosoma cretense, Siganus rivulatus, Sillago suezensis, Boops boops, Diplodus annularis, Lithognathus mormyrus, Spicara smaris ve Sphyraena chrysotaenia)'dır. Manavgat Nehri acısu bölgesinde avlanan balık türlerinin populasyon yoğunluğu alana ve zamana bağlı olarak değişim göstermektedir. Uygulanan sabit avlama gücüyle Manavgat Nehri acısu bölgesinde en yüksek tür çeşitliliği 1. istasyonda (2,790); en düşük tür çeşitliliği 3. istasyonda (1,531) tespit edilmiştir. Dönemlere göre değerlendirildiğinde en yüksek tür çeşitliliği Mayıs 2015 döneminde (2,534); en düşük tür çeşitliliği Kasım 2014 döneminde (1,894) olarak değerlendirilmiştir. Manavgat Nehri acısu bölgesinde çalışma süresince en sık rastlanan türler; Anguilla anguilla, Alburnus baliki, Liza aurata, Liza saliens, Mugil cephalus, Oncorhynchus mykiss ve Pomatoschistus sp.'dir. En fazla birey ile temsil edilen tür ise Liza saliens'tir. Manavgat nehir sistemininin acısu bölgesinde deniz türleri daha fazla sayıda tür ve birey sayısı ile temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, has been carried out between November 2014 (Autumn)–November 2015 (Autumn) seasonally with different fishing gears, at 3 different stations to determine the community structure of juvenile–adult fishes living in the estuary area of Manavgat River. Surface salinity, base salinity and surface water temperature of the study area has been determined as 2,2-11,0 g/L, 2,3-29,6 g/L, 11,5-21,1 °C respectively. 30 species belonging to 15 family (Anguillidae, Salmonidae, Cyprinidae Engraulidae, Poeciliidae, Mugilidae, Blenniidae, Gobiidae, Moronidae, Mullidae, Scaridae, Siganidae, Sillaginidae, Sparidae, Sphyraenidae) has been identified throughout the study. Those are; Anguilla anguilla, Oncorhynchus mykiss, Alburnus baliki, Capoeta antalyensis, Pseudorasbora parva, Vimba vimba, Engraulis encrasicolus, Gambusia holbrooki, Chelon labrasus, Liza aurata, Liza ramada, Liza saliens, Mugil cephalus, Oedalacis labeo, Parablennius sanguinolentus, Salaria fluviatilis, Gobius niger, Pomatoschistus sp., Dicentrarchus labrax, Dicentrarchus punctatus, Upeneus moluccensis, Upeneus pori, Spariosoma cretense, Siganus rivulatus, Sillago suezensis, Boops boops, Diplodus annularis, Lithognathus mormyrus, Spicara smaris and Sphyraena chrysotaenia. Popoulation density of the fish species caught in estuary area of Manavgat River shows variance depending on the area and time. With steady fishing power implemented, highest species diversity determined in Manavgat River estuary area was at 1. station (2,790); and lowest diversity was at 3. station (1,531). When evaluated according to periods highest species diversity determined was in May 2015 period (2,534); and lowest diversity was in November 2014 period (1,894). The most frequent species in Manavgat River estuary area throughout the study are; Anguilla anguilla, Alburnus baliki, Liza aurata, Liza saliens, Mugil cephalus Oncorhynchus mykiss and Pomatoschistus sp.. Species represented with highest individuals is Liza saliens. Marine species are being represented with more speciess and individuals at the estuary area of Manavgat river system.