Karacaören I Baraj Gölü siyanobakteri (mavi-yeşil alg) florası ve mikrosistin düzeyinin belirlenmesi
Determination of the microcystin level and cyanobacterial flora of Karacaören I reservoir
- Tez No: 457382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırma kapsamında Temmuz 2013-Haziran 2014 tarihleri arasında KBG üzerinde belirlenen üç örneklem noktasından, su kalitesi, siyanobakteri örneklemeleri aylık dönemler halinde yapılmıştır. Yapılan örneklemelerde yüzey-dip suyu ortalamaları su sıcaklığı 21,1°C- 17,4°C, pH 8,49- 8,17, çözünmüş oksijen miktarı 10,28 - 5,22 mg/L, elektriksel iletkenlik 331,55 µS/cm- 341,5 µS/cm, Secchi diski görünürlüğü 3 m, askıda katı madde miktarı 5,8-26,1 mg/L,toplam sertlik (mg/L CaCO3 olarak) 147 mg/L-153 mg/L, alkalinite 138,5 mg/L-160 mg/L, klorofil-a 27,12 µg/L-6,38 µg/L, oksijen doygunluğu %120 - %57,4, toplam azot miktarı 0,19 mg/L -0,61 mg/L olarak belirlenmiştir. Karacaören I Baraj Gölü'nde araştırma kapsamında siyanobakteriye ait belirlenen 19 takson belirlendi. Aylara göre hücre yoğunluğu ortalamaları Ağustos (2013) 28055,55 iplik/l, Ekim (2013) 37407,2 iplik/l, Kasım (2013) 11220 iplik/l, Aralık (2013) 14960 iplik/l, Ocak (2014) 3740 iplik/l, Şubat (2014) 7480 iplik/l olarak hesaplanmıştır. MC-LR analizleri Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) ile yapılmıştır. Araştırmamızda Karacaören l Baraj Gölü'nde Temmuz 2013 Döneminde I. ve III. İstasyonlarda sırasıyla 1,25 ve 3,5 µg/l ve Nisan III. İstasyonda 0,30 μg/l düzeyinde toksin tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With in the research, between July 2013 and June 2014, water quality, cyanobacteria sampling were done from the three sample points determined on KBG in one-month periods. Samplings in surface-deep water mean water temperature is 21.1 ° C - 17.4 ° C, pH is 8,49- 8,17, dissolved oxygen level is 10.28- 5.22 mg / L, conductivity is 331.55 μs / cm 341.5 S / cm, Secchi disk visibility is 3 m, suspended solid matter is 5.8 - 26.1 mg / L, total hardness (mg / L as CaCO3) is 147 mg / L-153 mg / L, alkalinity is 138.5 mg / L, 160 mg / L, chlorophyll-a is 27.12 g / L-6.38 mg / L, oxygen saturation is 120% - 57.4%, total nitrogen content is 0.19 mg / L - 0.61 mg / L were identified. On the scope of the research in Karacaoren I Dam lake there were 19 taxa of cyanobacteria. According to the months, the average of cell density is calculated as follows; in August (2013) 28055.55 yarn / l, in October (2013) 37407.2 yarn / l, in November (2013) 11220 yarn / l, in December (2013) 14960 yarn / l, in January (2014) 3740 yarn / l, in February (2014) 7480 yarn / l. Analysis for toxins of MC-LR is made by Enzyme Linked Immunosorbent Assay. In our research, in Karacaören Dam lake in the period of July 2013 first and third stations in order of 1.25 and 3.5 mg / l and in the period of April third station 0.30 mg / l level of toxins have been identified.