Transient stability improvement in multi-machine system using power system stabilizer (pss) and static var compensator (svc)
Çoklu makine sisteminde güç sistem sabitleyici ve statik var dengeleyici kullanarak geçici kararlılık iyileştirmesi
- Tez No: 457472
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Modern güç sistemleri; güç sistemi kararlığına, özellikle geçici kararlılığa ve küçük hataları dikkate almak için yardımcı ekipmanlarla donatılmıştır. Hata ve önemli düzensizlik esnasında geçici kararlılık güç sistem kararlığından daha önemli rol oynamaktadır. Bu tezde, sönümlemeli salınımı ve geçici kararlılığı iyileştirmek için kullanılan güç sistem sabitleyici ve statik VAR dengeleyici arasında karşılaştırma sunulmuştur. Güç sistem sabitleyici düşük frekanslı salınımları sonlandırmak için kullanılan genel kontrollerden ve geleneksel aygıtlardan biridir. Tahrik ve/veya kontrol ünitesine bağlanmış güç sistem sabitleyicinin verimliliği izole edilmiş senkron jeneratörün elektromanyetik salınımlarının sönümlenmesinde doğrulandı. Ayrıca, sönt esnek AC sisteminin (FACTS) bir üyesi olan statik VAR dengeleyici (SVC) aygıtı güç elektroniğinin son gelişmesidir. SVC güç sisteminin çektiği veya güç sistemine enjekte edilen reaktif gücün miktarını kontrol ederek güç sisteminin kararlığının iyileştirmesine katkı yapar. Tasarlanan model, farklı ele alınan durumlar ve yazılımla benzetimi yapılan farklı yükler ile 4 senkron makine 6 bus için test edildi. Tüm benzetim sonuçları, statik sistem kararlılığını ve salınım sönümlerini iyileştirmede statik VAR dengeleyicinin güç sistem sabitleyiciden daha üstün olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Modern power systems are equipped with auxiliary equipments to consider power system stability, especially transient stability and small disturbance. Transient stability plays more effect role in stability of power system, during fault and huge disturbance. In this thesis, we offers comparative between power system stabilizer (PSS) and static Var compensator (SVC) used to improve damping oscillation and transient stability. Power system stabilizer is one of the traditionally devices and common controls applied to damp out the low frequency oscillations. The efficiency of a power system stabilizer PSS connected to the exciter and/or governor unit in damping electromechanical oscillations of isolated synchronous generator is verified. Also, the static Var compensator SVC device is a member of shunt flexible AC transmission system (FACTS) family, it is the recent development of power electronics. SVC makes contribution to improve the stability of the power system by controlling the amount of reactive power injected into or absorbed from the power system. The designed model has been tested for multi machine contain of 4 synchronous machine 6 bus with difference load simulated by software program, and took several cases. All simulation results show that SVC is superior to PSS in improving transient stability and damping oscillation.