K-jacobsthal ve k-jacobsthal lucas matris dizileri
K-jacobsthal and k-jacobsthal lucas matrix sequences
- Tez No: 457471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞÜKRAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Fibonacci, Lucas, Pell, Pell Lucas sayı dizileri kısaca tanımlandıktan sonra Jacobsthal ve Jacobsthal Lucas sayı dizileri ve özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu sayı dizilerini değişkenini kullanarak genelleştirip k-Jacobsthal ve k-Jacobsthal Lucas sayı dizileri elde edilmiştir. k-Jacobsthal ve k-Jacobsthal Lucas sayı dizilerinin çeşitli özellikleri ispatlarıyla ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Buradan yola çıkarak k-Jacobsthal ve k-Jacobsthal Lucas matris dizileri tanımlanıp bu matris dizileri için çeşitli özdeşlikler ve eşitsizlikler elde edilmiş ve bulunan bu özellikler matris cebiri kullanılarak sayı dizileri için de gösterilmiştir. k-Jacobsthal ve k-Jacobsthal Lucas matris dizileri için Binet formülü oluşturulmuş bir çok özelliğin de bu formül sayesinde de elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study after Fibonacci, Lucas, Pell, Pell Lucas number sequences have been defined briefly, Jacobsthal and Jacobsthal Lucas number sequences and properties have been given in detail. By using the variable , the Jacobsthal and Jacobsthal Lucas sequences are generalized and k-Jacobsthal and k-Jacobsthal Lucas sequences are obtained. By setting off here k-Jacobsthal ve k-Jacobsthal Lucas matrix sequences have been defined and for these sequences several identities and inequalities have been obtained, and these proporties by using matrix algebra have been used for number sequences. For k-Jacobsthal and k-Jacobsthal Lucas matrix sequences Binet formulas have been developed and seen some proporties of these sequences had been obtained by using it.