Geometrik sans serif yazı karakteri tasarımı sürecinin araştırılması ve bu araştırmaya dayalı bir yazı karakteri tasarımı
A research about geometric sans serif typeface design process and a typeface design based on the research
- Tez No: 457488
- Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
21. yüzyıl başlangıcında teknolojik gelişmeler ile birlikte font üretimi dijital hale gelerek yaygınlaşmıştır. Tasarımcılar kişisel bilgisayarları ve font tasarım yazılımları ile yazı karakterlerini tasarlayıp font üretecek imkana sahiptirler. Bu dönemde tasarlanan ve üretilen fontların sayısı artmış ve her geçen gün artmaya devam etmektedir. Fakat üretilen fontlar harf biçimlerinde anatomik sorunlar barındırmakta, eksik karakter setine sahip fontlar yetersiz kalmaktadır. Harf arası boşluklardaki uyumsuzluklar sorunun başka bir boyutunu oluşturmaktadır. Tüm bu sorunlar üretilen fontların, tasarımcılar tarafından tercih edilmemesi sonucunu doğurmaktadır. Bu araştırma nitelikli bir yazı karakteri nasıl tasarlanır sorusunun cevabını aramaktadır. Birinci bölümde, 21. yüzyılda dijital yazı karakteri tasarımcısının hakim olması gereken tipografik kavramlar ve harf anatomisine dair bilgiler araştırılmıştır. İkinci bölümde Sans Serif yazı karakteri türü araştırılmıştır. Üçüncü bölümde harflerin anatomik yapılarını tanımak için Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde“Tipografiye Giriş”dersinde verilen sans serif harf çizim eğitimi temel alınarak tüm harflerin teknik çizimi hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde yazı karakteri tasarımı ve font üretim süreci araştırılmıştır. Araştırma kapsamında edinilen bilgilere dayalı bir yazı karakteri tasarlanarak fontlarda yaygın olarak görülen sorunlara çözüm üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 21st century, with the technological developments, font production became digitalized and widespread. Designers have the ability to design and produce fonts with their personal computers and font design softwares. The number of designed and produced fonts in this period has increased, and continues to increase day by day. However, produced fonts contain anatomical problems in the form of letters and fonts with missing character sets are insufficient. Inharmoniousness in the spaces between letters constitutes another aspect of the problem. All these problems lead to the fact that the produced fonts are not preferred by the designers. This research is looking for the answer to the question of how a qualified font is designed. In the first chapter, the typographic concepts and letter anatomy knowledge that digital typeface designers should have known in the 21st century are researched. In the second chapter, Sans Serif typeface species is researched. In the third chapter, technical drawings of all the letters were prepared based on Sans Serif letter drawing training given in the“Introduction to Typography”course at Anadolu University Fine Arts Faculty Graphic Department in order to recognize the anatomical structures of the letters. In the fourth chapter, the design and font production process of the typeface design is researched. Based on the information of the research, a typeface is designed to solve the common problems in fonts.