Yozgat İli Akdağmadeni ilçesinde bulunan kamu yapıları
Public buildings located in the county townof Akdağmadeni of Yozgat province
  1. Tez No: 457502
  2. Yazar: YAĞMUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN MURAT TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
YOZGAT İLİ AKDAĞMADENİ İLÇESİNDE BULUNAN KAMU YAPILARI Yağmur ÖZDEMİR Erciyes Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2016 Danışman: Doç. Dr. Sultan Murat TOPÇU ÖZET Akdağmadeni zengin tarihi geçmişi ile bu tarihi geçmişin izlerini taşıyarak günümüze getirebilmiş önemli kentlerimizden biridir. Şehir, tarihin ilk çağlarından beri yerleşim birimi olarak birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Burada kurulan bu medeniyetler askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan önemli bir merkez olmuştur. Tarihin her döneminden günümüze taşıdığı zengin mirasıyla dikkatti çeken Akdağmadeni ilçe merkezinde yer alan kamu yapıları tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada Akdağmadeni ilçe merkezinde bulunan kamu yapıları Banka, Redif Binası, Halk Eğitim Merkezi Binası, Adliye Sarayı, PTT Binası, Askerlik Şubesi ve Okullar bütün yönleriyle ele alınarak incelenmiştir. Tez; Giriş, Katalog, Değerlendirme ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Konunun tanımı ve önemi, araştırma yöntemi, konuyla ilgili kaynakların değerlendirmesi yapılmıştır ve Tanzimat reformlarının Akdağmadeni üzerine yansımaları incelenmiştir. İkinci bölüm de; Tarih İçinde Akdağmadeni ve Kültürel Coğrafyası başlığı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; Tezin katalogunu oluşturmaktadır. Katalog kısmında ise, tezin konusunu oluşturan yapılar alt başlıklar altında bütün yönleriyle tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde; Akdağmadeni ilçe merkezinde yer alan kamu yapıları değerlendirme ana başlığı altında yer alan Tanzimat kent reformları alt başlığına ayrılmıştır ve eserler plan özellikleri, cephe, süsleme, malzeme ve teknik alt başlıklarına ayrılarak ele alınıp değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde; incelenen bütün yapılar hakkında tespit edilen özellikler doğrultusunda bulgular ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler; Akdağmadeni, Kamu Yapıları, Tanzimat, Reform.
Özet (Çeviri)
PUBLIC BUILDINGS LOCATED IN THE COUNTY TOWN OF AKDAĞMADENİ OF YOZGAT PROVINCE Yağmur ÖZDEMİR Erciyes University, Institute of Social Sciences Master's Thesis, June 2016 Adviser: Doç. Dr. Sultan Murat TOPÇU ABSTRACT Akdağmadeni is one of the most important towns with it's rich historical background which's marks can be seen today. The town has cradled many civilizations as a settlement since first eras of history. Civilizations settled down here were a significant center for military, political, economic and culture. Public buildings in town center of Akdağmadeni which take attention with rich historical heritage they brought to today are subject of our thesis. In this study public buildings in town center of Akdagmadeni like Bank, Redif Building, Public Education Center Building, Palace of Court-House, PTT Building, Military Branch Building and School Buildings are examined with all their aspects. Thesis includes parts of introduction, catalogue, evaluation and consequence. In the first part, the description and importance of the topic ,research method ,the assessment of resources concerning on the topic have been performed and the reflections of the rescript of Gülhane about Akdağmadeni have been studied. In second part, the title“Akdağmadeni and Cultural Geography in History”have been dealt. In third part, includes catalogue of thesis. In Catalogue part, buildings which are subject of thesis are presented as subtitles with all their aspects. In fourth part, the main titled the assessment of public buildings situated in Akdağmadeni county town being divided into subtitles such as plan features, siding decoration, materials and techniques have been dealt and estlmoted. In fifth part; results of examined buildings detected specifications in aspect are exhibited. Key words; Akdagmadeni, Public Buildings, Tanzimat, Reform.