Misoprostolün tek ajan olarak kullanıldığı 2. trimester gebelik sonlandırma işlemlerinde 2012 figo doz yönergesinin etkinliğinin incelenmesi
An analysis of the effectiveness of figo dosage guideline (2012) in second-trimester pregnancy termination procedures in which misoprostol is used as the sole agent
  1. Tez No: 457501
  2. Yazar: MEHMET AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DOLANBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Gebeliğin herhangi bir zamanında maternal ya da fetal sebepler nedeniyle gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Spontan doğum eylemi beklenmeden herhangi bir mekanik işlem ya da farmakolojik ajan ile uterusun kasılmalarının uyarılmasına doğum indüksiyonu denilmektedir. Günümüzde Prostaglandin türevi ilaçlar( misoprostol ),serviks olgunluğunu sağlama ve doğum indüksiyonu için sıklıkla kullanılmaktadır. Misoprostol kullanımında asıl sorun gebeliğin hangi haftasında, hangi endikasyonda ve daha önce uterin cerrahi geçirenlerde hangi dozda kullanmamız gerektiğidir. Çalışmamız, Misoprostol (PGE1-Cytotec®) kullanımını 2012 yılında FİGO tarafından yapılan doz yönergesine göre uygulayıp; etkinlik, güvenirlilik ve komplikasyon açısından incelemektedir. Çalışmanın asıl amacı 24 saat içerisinde tedaviye yanıt verenlerle vermeyenlerin demografik ve klinik özelliklerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na Aralık 2015-Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuran ve prenatal ünitesi tarafından değerlendirilip fetal veya maternal nedenler nedeniyle 2. Trimesterde ( 13.- 26. Gebelik haftası) gebeliği sonlandırılması gereken hastalar dahil edildi. Toplam 114 tane hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi.Terminasyon için kullanılacak Misoprostol , 2012 yılında yapılan FİGO doz yönergesinde belirtilen durumlara göre vaginal yoldan uygulandı. 48 saat içinde termine edilemeyenlere foley sonda, histeretomi, D&E ya da dinlendirme seçenekleri uygulandı.İlk 24 saat sonunda doğum yapanların oranı,demografik sonuçları; yaş, vücut kitle indeksi, gravida, sezaryen ve küretaj sayıları,servikal uzunlukları,Bishop skoru,gebelik haftaları, amniotik sıvı indeksleri,fetal kardiak aktivite varlığı kaydedildi. Toplam kaç doz ilaç kullanıldığı, terminasyon işleminin kaç saat sürdüğü, ilaç uygulaması ile 48.saatin sonunda doğum gerçekleşmeyen hastalarda ek müdahele olarak neler yapıldığı ve komplikasyonlar araştırıldı. Ele alınan değişkenlerin dağılım biçimleri Kolmogorov- Smirnov testi ile ve histogram ile değerlendirilmiştir. Normal dağılan değişkenler için ortalama ve standart sapma, normal dağılım göstermeyen değişkenler için ise median, kuartil, minimum- maximum değerler ile ifade edilmiştir. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda normal dağılım gösteren değişkenler için independent- sample T- test, normal dağılmayan değişkenler için Mann- Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pregnancy may need to be terminated due to fatal or maternal concerns at any particular stage of pregnancy. Labor induction is defined as a procedure of stimulating uterine contractions by a mechanical method or by the use of any pharmacological agent without waiting for the spontaneous labor. Prostaglandin type of drugs (Misoprostol) are already commonly used to ensure cervical maturity and to induce labor. The main concern in the use of Misoprostol is that it should be used in which week of pregnancy, in which indication and how many doses for those who have had a previous uterine surgery. This study analyzes the use of Misoprostol (PGE1-Cytotec®) in terms of effectiveness, reliability and complication by implementing it in accordance with FIGO dosage guideline published in 2012. The main objective of the study is comparing the demographic and clinical features of patients responding to the treatment within 24 hours and that of those not responding. Material and Method: This study includes patients who applied to Erciyes University Faculty of Medicine, the Department of Obstetrics and Gynaecology during the period between December 2015 and May 2016 and whose pregnancy needs to be terminated in the second-trimester (13-26 gestational weeks) due to fatal or maternal concerns evaluated by the prenatal unit. 114 patients in total are prospectively incorporated into the study. Misoprostol used for the termination procedure was applied vaginally in accordance with the recommendations defined in FIGO dosage guideline of 2012. For the cases which could not be terminated within 48 hours, several options were applied such as foley catheter, hysterectomy, D&E or resting. All the details were recorded such as the ratio of patients delivering at the end of the first 24 hours, its demographic results, age, body mass index, the numbers of gravida, cesarean section and curettage, cervical lengths, Bishop scores, gestational weeks, amniotic fluid index, and detection of fetal cardiac activity. It was analyzed how many doses were used in total, how many hours the termination procedure took, which additional attention was given to the patients who could not deliver through medication at the end of 48 hours, and also the complications. The distribution patterns of the discussed variables were evaluated by the Kolmogorov-Smirnov test and histogram. Normally distributed variables were defined with mean and standard deviation, and non-normally distributed variables with median, quartile, minimum and maximum values. In the comparison of different groups, independent-sample T-test was used for normally distributed variables, and Mann-Whitney U test for non-normally distributed variables.