Yetkisiz temsilin Türk Ticaret Kanunundaki yansımaları
Reflections in unauthorized representation of Commercial Law
- Tez No: 457524
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ağırlıklı olarak Türk Borçlar Hukuku'na ait bir kavram olan temsil meselesinin, ticaret hayatındaki hızlı gelişmeler, ticaret hayatının öneminin gitgide artması, şirketlerin yapısının değişmesi, uzmanlık alanlarının artması karşısında Ticaret Hukuku'na önemli yansımalarının olması kaçınılmaz olmuştur. Buradan hareketle temsil meselesi için rahatlıkla söylenebilir ki, ticaret hukukuna yönelik yaygın görünümü olan ve uygulamaya dair sorunlarıyla her zaman hukukçuların ilgisini çeken bir hukuki meseledir. Bu tez çalışmasının amacı temsil kavramından yola çıkarak, özellikle yetkisiz temsil hallerinin ticaret hukukuna; ticaret hukukunda da yetkisiz temsil halleri ile karşımıza çıkabilecek kambiyo senetlerindeki; adi ortaklıktaki; acentelik ilişkisindeki ve sermaye şirketlerindeki durumu topluca değerlendirmektir. Çalışmada konumuzla ilgili eserler temin edilip, taranmış; son yasal değişikliklerle mevzuat durumu incelenmiş ve uygulamaya dair örnekler araştırılmıştır. Ortaya çıkan çalışma, yetkisiz temsil hallerini Borçlar Hukukundaki görünümü genel hatlarıyla çıkarmış ve Ticaret Hukukundaki temsil müessesi ile yetkisiz temsil meselesini öğretideki tartışmalarıyla birlikte ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Mainly, law of obligations representing a concept belonging to the issue of the rapid developments in the life of the trade, the importance of trade and the growing increase in the change of the structure of the companies, in the face of the increase in area of expertise commercial law has been an important reflection of the inevitable. From here it's a matter of can easily to represent in the transaction can be said that the common appearance of the rule of law and the trade that issues the application always lawyers is a legal matter that attracts. The purpose of this thesis based on the concept of representation, especially unauthorized representation of trade law; trade law is also present with unauthorized representation cases may arise bills of exchange rates; the ordinary partnership; the agency relationship is to assess the situation in the capital companies collectively. Study information and scanned artifacts relevant; recent legal changes reviewed examples of the application and the status of the legislation give offense. The resulting work, their commercial paper Obligations represents unauthorized view general outline and Trade establishments represent a big help with the issue of unauthorized representation along with the teaching discussion has revealed.