Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının çalışan tatmini üzerine etkisi
The effects of corporate social responsibility, employee satisfaction study
- Tez No: 457523
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının çalışan tatmini üzerine etkisi araştırılmaktadır. Literatürde yapılan araştırmalarda kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının çalışan tatmini üzerine etkisi araştırmanın bulgularıyla ortaya konulmuştur. Kurumsal sosyal sorumluluk çalışması yapan bir kurumda Anket çalışması yapılarak veriler alınmış ve alınan bu veriler SPSS' de çözümlenerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışanlar, tek başına sosyal sorumluluk çalışması yapacak maddi güce, organizasyon yeteneğine, zamana sahip olmayabilir. Fakat kurumların bunları yapabilecek olanakları olduğundan çalışanlarını dahil ederek, çalışanlarının saygınlık kazanmasını dolayısıyla da çalışanının gerek fizyolojik gerekse de diğer ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayarak, çalışanlarının tatminini sağlamış olurlar. Bu yüzden kurumların sosyal sorumluluk çalışmaları çalışanlar için büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect on employees' satisfaction of corporate social responsibility activities. The effect of corporate social responsibility on the employee satisfaction survey conducted studies in the literature have been demonstrated by research findings. Corporate social responsibility work in an organization that performed the survey data were received and these data in SPSS has also tried to be analyzed and reviewed. Employees will make social responsibility efforts alone financial strength, the organizational skills, it may not have the time. However, by including employees of institutions when opportunities to do that, hence the need of employees to gain respectability by providing their employees to meet their physiological as well as other needs, thus ensuring the satisfaction of its employees. corporate social responsibility activities of these so has a great importance for employees