Türkiye ve İran pazarında genç tüketicilerin kişisel bakım ürünlerine yönelik marka algısı ve memnuniyeti ile marka sadakati arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of relationship between the brand loyalty and brand perception and satisfaction towards the personal care products of young consumers in Turkey and Iran market
- Tez No: 457526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IBRAHIM SARPER KARAKADILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Rekabet düzeyinin her geçen gün arttığı günümüz küresel dünyasında tüketicilerin marka tercihlerini oluşturan faktörler giderek daha çok ilgi çeken bir araştırma konusu haline gelmiştir. Literatürde yapılmış olan çalışmalarda insanların markaya karşı hissettikleri algı ile memnuniyetin marka sadakatini yaratan unsurlar olarak müşterilerin marka tercihi kararlarını etkileyen kritik faktörler oldukları görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın kapsamı dâhilinde bu kritik faktörlerin marka sadakatinin iki alt boyutunu nasıl etkilediği, iki farklı kültürde yaşayan genç bireylerden toplanan verilere dayanarak incelenmesi amaçlamaktadır. Literatür araştırmasının yanında, yapılan ampirik çalışma neticesinde elde edilen sonuçlar, marka algısının müşteri sadakatinin markayı benimseme boyutunda, buna karşın ise memnuniyet duygusunun ise satın alma davranışının gerçekleşmesine etki eden unsurlar olduğu regresyon analizi neticesinde istatistiki olarak tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca ele alınan dört değişkenin iki farklı kültür özelinde farklılık içerip içermediği ANOVA analiziyle incelenmiştir. Bu doğrultuda memnuniyet değişkeninde anlamlı bir farklılığa rastlanmazken özellikle müşteri sadakatini oluşturan boyutlarda güçlü bir farklılık olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The factors, which form the brand preference of the consumers, in today's global world, where the level of competition increased day by day, have become an interesting subject of a research. When literature is reviewed, studies show that perception and satisfaction of people towards the brand are the critical factors that influence the decision of brand preference of the customers. In this sense, the objective of this study is to examine how these critical factors influence the two sub-dimensions of the brand loyalty based on the data collected from the young individuals in the two different cultures. It has been statistically observed that the results, which have been obtained as a result of the empirical study along with the literature review, show that brand perception and customer loyalty are the effective factors in the dimension of the adopting the brand and as a result of the regression analysis, satisfaction is found to be an effective factor in realization of the purchasing behavior. These four variables which are addressed in the study contain differences in particular to two different cultures whether or not; have been examined with the ANOVA analysis. In this sense, it is observed that while there is no significant different in the satisfaction variable, there are strong differences in the dimensions forming the customer loyalty.