Tüketici kredisi sözleşmeleri
Consumer credi̇t contracts
- Tez No: 457527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
28.11.2013 tarih ve 28835 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile birlikte 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır. Bizde tezimizde 6502 sayılı TKHK içerisinde 22. madde ve 31. madde içerisinde yer alan tüketici kredisi sözleşmelerini inceleyeceğiz. Ayrıca tezimizde 22.05.2015 tarih ve 29363 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği ile ilgili olarak ayıntılı açıklamalara yer verilmiştir. Tezimin ilk bölümünde, tüketici kredisi sözleşmelerinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafları; tüketici kredisi sözleşmesinin kurulması ve şekli ile benzer sözleşmelerden farkı ele alınmıştır. İkinci bölümde, tüketici kredisi sözleşmesinin hükümleri incelenerek kredi veren ve tüketicinin borçları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, tüketici kredisi sözleşmesinin sona ermesi hükümleri dar ve geniş anlamda olmak üzere iki ayrı başlık altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Dated 28.11.2013 and 6502 numbered Law on Protection of Consumers published at 28835 numbered Official Gazette (of the Republic of Turkey) is enforced together with the repeal of 4077 numbered Law on the Protection of the Consumers. In our thesis, we are going to investigate article no. 22 and 31 about the consumer credit contract in the Law numbered 6502 in THKK (Law Regarding the Protection of Consumers). Moreover, our thesis includes detailed explanation about the Consumer Credits Contracts Provisions that came into force on 22.05.2015 and published at the Official Gazette (of the Republic of Turkey). In the first part of my thesis, the definition of the consumer credit, legal factors, it's legal identity, counterparts; draw up of the consumer credit contract and its differences from similar contracts are considered. In the second part, provisions regarding the contracts of consumer credit are examined and the debts of the lenders and the consumers are considered. In the third part, provisions regarding the expiration of the consumer credit is handled in two sections, in strict and broad terms.