Hire for attitude, train for skill': Can this be the new motivation behind human resources recruitment procedures in Turkey?
Karakteri işe alın, beceriyi eğitin : Türkiye'deki işe alım politikalarının arkasındaki motivasyon bu olabilir mi?
- Tez No: 457533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL SELİN ERBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, 'Kişiliği işe alın, beceriyi eğitin' sloganını ve bu sloganın Türkiye'deki kurumsal şirketlerde işe alım sırasında uygulamasını incelemektedir. Bu çalışmanın diğer bir amacı da Türkiye'deki işe alım süreçlerinde CV odaklı iş görüşmelerinden, kişilik odaklı mülakatlara geçildiğini göstermek olmuştur. Araştırmaya, iki yüzden fazla çalışanı olan on kurumsal şirketin aday seçme ve işe alma süreçlerinde yetkili olan çalışanları katılmıştır. Veri toplama işlemi, kişisel röportajlar şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, bütün şirketlerin işe alım aşamaları sırasında, adayların tutumlarına ve kişilik özelliklerine önem verilse de bazı şirketler için CV‟nin hala önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir. Şirketler çalışanlarını kendi takımları gibi görmekte ve takımın bütünlüğünü her yeni eleman gelişinde aynı şekilde korumaya çalışmaktadırlar. Bunun için de her yeni adayın şirket kültürüne uygunluğu işe alım sırasındaki en önemli kriterlerden biri olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the motto 'Hire for attitude, train for skill' and its application in the recruitment period of corporate organizations in Turkey. This work also showed the change in the recruitment process in Turkey from CV centered interviews to personality based interviews. The participants of the current study were ten executives, authorized for recruitment and hiring decisions, from corporate organizations with more than two hundred employees in Turkey. The data were collected through individual interviews. The results indicated that, although given importance to attitudes and personality traits of candidates by all of the organizations, for some companies CVs still hold a considerable importance. Companies see their employees as their teams and try to keep the team one unit with every new addition. That is why, suitability to corporate culture come forward as one of the most important criteria in the recruitment process.