Systematic strategic planning of marketing innovations
Pazarlama inovasyonlarının sistematik planlaması
  1. Tez No: 457534
  2. Yazar: ONUR DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN BÜTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yenileşim olarak dilimize girmiş olan inovasyon kavramı en yalın hali ile pazarlanabilir yenilik anlamını taşımaktadır. Bu bağlamda buluşların ve diğer yeniliklerin inovasyon olarak tanımlanabilmeleri için öncelikli olarak hedef tüketici kitlenin satın alma kararlarında olumlu yönde etki etmeleri beklenir. Buradan yola çıkıldığında pazarlanabilir yeniliklerin ancak pazarlama bileşenleri dahilindeki; ürün, hizmet, markalama, konumlandırma, satış kanalları, tüketici süreçleri, paketleme, tüketici değerini direk veya indirek etkileyebilecek çalışanlar, işbirlikleri ve fiyatlama kavramları dahilinde elde edilebileceği sonucuna varılır. Diğer taraftan yenilikçi çalışmanın hitap edeceği pazarın büyüklüğü, ilgili pazarın büyüme potansiyeli, bu pazarda yer alan tüketicilerin coğrafi, demografik, davranışsal ve psikografik özellikleri kurumların elde edecekleri verim adına önemlidir. Bu çalışma değişken pazarlama parametrelerini incelerken, pazar koşullarını da göz önüne almaktadır.
Özet (Çeviri)
Innovation is basicly defined as marketable inventions. As understood, the inventions need to holds attributions to motivate the customer and generate positive influences on the customers purchasing behavour. Taking this information into cosideration, we can observe that the innovation can only be created by differentiating the marketing mix that includes; product, service, branding, sales channels management, customer processes, packaging, human resources, partnerships and pricing concepts in addition to the buiness model. On the other hand, the study emphasizes market size, market growth rate, geographical customer segmentation, demographical customer segmentation, behavoural customer segmentation and psychological customer segmentation knowledge to create effective innovations. This study includes all the given details and customer motivation while differentiating on marketing mix.