Termik santrallerde kullanılan kömürlerin mineral madde içeriğindeki iz elementlerin tespiti
Determination of trace elements in mineral content of the coal used in fired power plants
  1. Tez No: 457565
  2. Yazar: CENK KARAÇANTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK MALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışmada, Soma Karanlıkdere Eynez Yeraltı, Soma Işıklar Yeraltı, Soma Doğu Eynez Yeraltı, Yatağan Eskihisar, Seyitömer Kızık, Seyitömer Ayvalı, Seyitömer S-49, Tunçbilek FC 48 panolarından ve Tunçbilek Lavvar Tesisinden alınan kömür ve kül numunelerinin içeriğindeki iz elementler araştırılmıştır. Bu kömür numuneleri içeriğindeki iz elementlerin tespiti ICP-OES cihazıyla, civa tayini için ise Hydra C cihazı kullanılmıştır. Bu çalışmada iz elementler; As, Be, Cd, Co, Cr, Cu, Hg, Mn, Mo, Ni, Pb, Sb, V ve Zn olarak tespit edilmiştir. İz elementler yer yer dünya ve Türkiye Tersiyer ortalamasından yüksektir. Kömür içerisinde bulunan iz elementler insan sağlığına ve büyük çevresel etkilere neden olabilir. Kömür kullanımından dolayı olası çevre etkilerinin saptanmasında kömürdeki iz elementlere ilişkin bilgilerden yararlanılmaktadır. Elektrik üretiminde kullanılan kömür miktarının yüksek olması nedeniyle, havaya karışan partikül miktarı ve insan sağlığına olan etkileri araştırılmalıdır. Bu açıdan termik santrallerde yakılacak olan kömürün özelliklerinin bilinmesi oluşacak problemlerin ve çevresel etkilerinin önlenmesi için önemlidir. Bu çalışma söz konusu sahalardaki iz element varlığını ortaya koymakta ve bunların oluşabilecek etkileri hakkında bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the trace elements in the contents of coal and ash samples taken from Soma Karanlıkdere Eynez Underground, Soma Işıklar Underground, Soma East Eynez Underground, Yatağan Eskihisar, Seyitömer Kızık, Seyitömer Ayvalı, Seyitömer S-49, Tunçbilek FC 48 mining section and Tunçbilek coal preparation plant were investigated. The detection of trace elements in these coal samples was carried out by ICP-OES instrument and the Hydra C instrument was used for mercury detection. In this study, trace elements; As, Ba, Cd, Co, Cr, Cu, Hg, Mn, Mo, Ni, Pb, Sb, V and Zn were determined. The trace elements are higher than the average of tertiary in the world and Turkey in some places. Trace elements in coal may cause human health and major environmental impacts. The information on trace elements in coal is used to determine the possible environmental effects by the usage of coal. Due to the high amount of coal used in electricity generation, the amount of particulate matter and the effects on human health should be studied. In this respect, to know the properties of the coal that will be burned in thermal power plants is important to prevent the problems which may occur and their environmental effects. This study reveals the presence of trace elements in the field and contains information about the possible effects of these elements.