Design of a small-scale piezoelectric sensor production system by using programmable logic controller (PLC)
Küçük ölçekli bir piezoelektrik sensör üretim sisteminin programlanabilir lojik kontrolü ile tasarımı
  1. Tez No: 457570
  2. Yazar: HUSSEIN SAYID OMAR HAMZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. LEVENT PARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nüfus artışı ve endüstriyel gelişme dolayısıyla dünyada sürekli bir elektrik temini talebi olmaktadır. Bu tezde Programlanabilir Lojik Kontrolu (PLC) kullanan küçük ölçekli bir pizoelektrik sensör üretim sisteminin yeni tasarımı anlatılmaktadır. Piezoelektrik elemanları çok sayıda farklı uygulamalar için dönüştürücü imal etmek amacıyla kullanılır. Piezoelektrik malzemeler mekanik harekete karşılık bir elektrik yük üretirler veya tam tersi olarak elektrik girişine tepki olarak mekanik hareket üretirler. Programlanabilir Lojik Kontrolu fabrika üretim hatlarındaki, eğlence amaçlı olarak binilen lunapark oyuncaklarındaki veya aydınlatma armatürlerindeki mekanizmaların kontrolü gibi elektromekanik süreçlerin otomasyonunda kullanılan bir tür dijital bilgisayardır. PLC'ler birçok sanayide ve makinede, farklı genel amaçlı bilgisayarlarda kullanılmıştır. PLC çok çeşitli input ve output düzenekleri, geniş sıcaklık aralıkları, elektriksel ses koruma ve de vibrasyon ve darbeye direnç amaçlı olarak tasarlanmıştır. Makinenin çalışmasını kontrol eden programlar genellikle akü yedeklemesi olan veya kalıcı belleklerde depolanır. Sınırlı bir süre içinde input koşullarına yanıt olarak output sonuçları üretilmek zorunda olduğu için, PLC faal bir gerçek zaman sisteminin bir örneğidir. PLC kullanımı kolay destek yazılımı ile birlikte küçük ölçekli aletlerden tüm üretim hattına kadar uygulamaları esnek bir şekilde idare edecek şekilde mevcuttur. PLC'ler geleneksel denetim sistemlerine karşı diğer bazı avantajlar sunarlar. Bu avantajların içinde şunları sayabiliriz: arttırılmış güvenilirlik, esneklik, düşük maliyet, iletişim kabiliyeti, sorunları kolayca giderme ve de işletim sisteminde yüksek verimlilik ve zaman tasarrufu. Bu tez ayrıca, bir SIEMENS S7-1200 modelini uygulamak suretiyle, denetim cihazı olarak Programlanabilir Lojik Kontrolu PLC kullanarak hidrolik basınç denetimi için endüstriyel bir çözümü göstermektedir. Deneysel sonuçlara dayanarak şu sonuca varılabilir: uygun bilgisayar programları ile desteklenen elektrik kumandalı denetim elemanları modern sanayide gerekli görülen hidrolik sistem basıncının özelliklerinin geliştirilmesini mümkün hale getirebilir.
Özet (Çeviri)
The world is in demand of consistent supply of electricity due to population expansion and industrial development. This thesis describes the new design of a small scale piezoelectric Sensor production system using Programmable Logic Controller (PLC), based on hydraulic press. Piezoelectric elements are used to construct transducers for a vast number of differentapplications. Piezoelectric materials generate an electrical charge in response to mechanicalmovement, or vice versa, produce mechanical movement in response to electrical input. A Programmable Logic Controller or Programmable Controller is a digital computer used for automation of electro-mechanical processes, such as control of machinery on factory assembly lines, amusement rides, or light fixtures. PLCs were used in many industries and machines, different general purpose computers, the PLC were designed for numerous input and output arrangements, extended temperature ranges, protection to electrical noise, and resistance to vibration and impact. Programs which controlled machine operations are typically stored in battery backed-up or non-volatile memory. A PLC is an example of a hard real time system since output results must be produced in response to input conditions within a limited time. Programmable logic controllers along with easy-to-use support software, those are available to flexibly handle applications from small-scale equipment to entire production lines with PLC. PLCs offer other advantages over traditional control systems, these advantages will be including increased reliability, flexibility, lower cost, communications capability, easier to troubleshoot and high efficiency and time saving for the operating system. The thesis also shows an industrial solution for hydraulic press control using a programmable logic controller (PLC) as a control device by applying a SIEMENS S7-1200 model. Based on the experimental results, it can be concluded that electrically actuated control components supported by the suitable computer programs make it possible to improve the characteristics of the hydraulic systems press required in modern industrial.