Application of continuous hydrologic modeling in Küçük Menderes River Basin
Küçük Menderes Akarsu Havzasın'da sürekli hidrolojik modellemenin uygulanması
  1. Tez No: 457569
  2. Yazar: YOSIFE A. M. ALLAHWANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ONUŞLUEL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, sürekli hidrolojik modellemenin bir uygulaması, Küçük Menderes Nehri Havzası içinde HEC-HMS modelleme sistemi ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Küçük Menderes Havzası, Türkiye'nin batısında yer almaktadır. Çalışmada, HEC-HMS modeli için gerekli olan verilerin hazırlanmasında HEC-GeoHMS ArcGIS eklentisi kullanılmıştır. Ödemiş ve Selçuk istasyonları için meterolojik veriler Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınmış, akım ölçümleri ise havza çıkışında bulunan 601 numaralı Selçuk istasyonu için akım gözlem yıllıklarından elde edilmiştir. Corine haritası kullanarak havza'nın arazi kullanım haritası hazırlanmış ve FAO (Gıda ve Tarım Örgütü ) tarafından oluşturulan toprak haritaları kullanılarak havzanın toprak haritası hazırlanmıştır. Priestly ve Taylor yöntemi evapotranspirasyon kayıplarını hesaplanmak üzere seçilmiştir. Bitkiler tarafından tutulan miktarın hesaplanmasında LAI (leaf area index) kullanılmıştır. Bu çalışmada, Küçük Menderes havzası için sürekli hidrolojik model oluşturulmuş ve modelin parametreleri tahmin edilerek doğrulaması gerçekleştirilmiştir. 1965 - 1998 yılları arası dikkate alınarak hem ortalama günlük akış modeli hem de ortalama aylık akış modelinin kalibrasyon ve doğrulama çalışmaları yapılmıştır. Amaç fonksiyonu olarak Nash-Sutcliffe kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Küçük Menderes Havzası için elde edilen kalibre edilmiş parametreler ve doğrulaması gerçekleştirilen havzanın sürekli hidrolojik modeli, yeni verilerin eklenmesi ile tekrar gözden geçirilerek havza ile ilgili su yönetimi ve planlaması çalışmalarında kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, a lumped continuous hydrologic model was carried out by using HEC-HMS modeling system and Geographic Information Systems (GIS), as an application for continuous hydrologic modeling in Küçük Menderes river basin. Küçük Menderes river basin is located in the city of Izmir on the western side of Turkey. Geospatial Hydrologic Modeling Extension (HEC-GeoHMS) was used throughout the study for preparing the required basin data in HEC-HMS model based on ASTER digital elevation model. Meteorological data for Ödemiş and Selçuk Meteorologic stations were used for calculating the basin meteorological data, while the flow measurements data for Selçuk station (Station 601) was considered the observed outflow for the basin. Basin land use distribution was prepared based on Corine (1990), and basin soil distribution was obtained according to soil maps from FAO (2005). One-layer Deficit and Constant method in HEC-HMS was used for simulating the loss method. Also, Priestly and Taylor's method was selected to simulate evapotranspiration losses. Leaf Area Index (LAI) was needed for calculating maximum canopy storage over the basin. The aim of this study is to calibrate the lumped continuous hydrologic model in Küçük Menderes river basin. Both manual calibration and automated calibration were used throughout the calibration process from 1965 to 1998 for average daily flow and average monthly flow modeling. In HEC-HMS Nash-Sutcliffe objective function was used for calibration. Calibration of the model was executed according to some statistical parameters. Throughout the calibration process, the simulated streamflow almost meet the observed stream flow. As a result, The calibrated parameters and validated model of the basin with the extended data set can be used as an effective tool for basin planning and management studies in Küçük Menderes river basin.