İzmir'deki restorasyon uygulamalarında kullanılan yöntemlerin koruma bağlamında irdelenmesi
Examination of the methods used in İzmir restoration applications in respect of preservation
- Tez No: 457571
- Danışmanlar: PROF. DR. ESTER ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Taşınmaz kültür varlıkları olarak nitelendirilen tarihi yapıların, korunması ve gelecek nesillere aktarılması işi, küçümsenemeyecek boyutta bilgi birikimi gerektirir. Bu süreçte geleneksel yapı, malzeme, teknoloji ve teknikleri bilinmelidir. Böylelikle yapıların koruma ilkelerine uygun olarak korunması ve yaşatılması sağlanabilir. Yapıların özgün kimliğinin sürdürülebilmesi günümüzde yapılan yanlış restorasyonlarla mümkün olmamaktadır. Tarihi yapılardaki malzeme, teknoloji ve tekniklerin araştırılması, bunlara uyumlu malzeme ve teknolojilerin geliştirilmesi ile müdahaleler doğru ve bilimsel şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlamda çalışmada kullanılan yapı malzemeleri, yapım sistemleri, bozulmalar ve müdahale teknikleri ele alınmıştır. Taş, tuğla, ahşap, metal gibi yapı malzemeleri anlatılmış ve görsellerle desteklenmiştir. Yapı öğeleri örnekler üzerinde incelenmiştir. İzmir'de farklı sistem, işlev, ölçek ve konumda inşa edilmiş, farklı bozulmuşluk düzeylerine sahip yapıların restorasyon örnekleri incelenerek, müdahale yöntemleri değerlendirilmiştir. Restorasyon uygulamalarında yapılan müdahaleler; örneklerin yapım sistemleri, yıpranmışlık durumu ve işlevleri ile karşılaştırılarak irdelenmiştir. Bu saptamalara göre uyumlu onarım tekniklerinin ortaya konulması ve uygulanmasına yönelik teknik ve teknolojilerin tanımlanmasına çalışılmıştır. Yapıların içinde yaşanılan hacimler olduğu gerçeği, uygulamalarda yapılan sistem müdahalelerini zorunlu kılmaktadır. Konstrüksiyonun güçlendirilmesi sırasında yapının özgünlük değerini yitirmemesi, mimar, restorasyon uzmanı, sanat tarihçisi, arkeolog ve inşaat mühendisi gibi farklı disiplinlerden uzmanların birlikte uyum içinde çalışmasını gerektirir.
Özet (Çeviri)
Conserving and passing down the historic buildings, which are described as immovable cultural assets, to future generations require knowledge at a level that can not be underestimated. In this process, traditional building, materials, technology and techniques should be known. Thus, the protection and survival of the buildings can be ensured in accordance with the conservation principles. The sustainability of the original identity of buildings is not possible with the wrong restorations made today. Interventions can be carried out correctly and scientifically with the researches on materials, technologies and techniques in historical buildings, development of materials and technologies compatible with them. In this context, building materials in use, construction systems, impairment and intervention techniques are discussed in the study. Building materials such as stone, brick, wood and metal are explained and supported visually. The building elements were examined with the help of examples. In Izmir, restoration examples of buildings with different levels of impairment, which were constructed in different systems, functions, scale and locations, were examined and the intervention methods were evaluated. Interventions in restoration applications were investigated by being compared with the state of decay, functions and construction systems of the samples. In accordance with these findings, attempts have been made to identify the techniques and technologies for the introduction and implementation of proper repair techniques. The fact that there are volumes experienced within the structures necessitates system interventions made in applications. Maintaining the originality of building during the construction reinforcement necessitates working in harmony with experts from different disciplines such as architects, restorators, art historians, archaeologists and civil engineers.