Kültürel mirası koruma bağlamında 'Yavaş Şehir' (Cittaslow) Hareketi: Türkiye örneği
Cittaslow movement in the context of conservation of cultural heritage: Case of Turkey
- Tez No: 457572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN KARATOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Adını“Citta”(Şehir) ve“slow”(yavaş) kelimelerinin birleşmesinden alan Cittaslow uluslararası hareketi, küreselleşmenin kentlerde yarattığı olumsuz etkilere alternatif bakış açıları getirmek ve çözümler yaratmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Cittaslow hareketi, temelini 20. yüzyıl sonunda ortaya çıkmaya başlayan ve endüstrileşmenin yarattığı hızlı yaşam tarzını daha insancıl hale getirilmesi gerektiğini savunan“yavaşlık”felsefesi üzerine kurmaktadır. Hareket, 21. yüzyılın başından itibaren farklı ülkelerde ve çok farklı kültürlerdeki toplumları bünyesinde barındırmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu bakımdan Cittaslow birliği felsefesi, farklı kültürlere rehberlik eden ve toplumlar arasında bir ağ oluşturur niteliktedir. Cittaslow, 2009 yılı itibariyle Türkiye'de çeşitli kentleri bünyesine almış ve ekonomi, turizm, kentsel planlama, kültürel mirasın korunması gibi alanlarda yönetim ve halka yeni yaklaşımlar sunma yönünde faaliyet göstermiştir. Çalışmada Cittaslow'un Türkiye'deki kentlerde kültürel mirasın korunması politikalarına olumlu ve olumsuz etkileri incelenecektir. Öncelikle çalışmada; alan çalışmasına temel oluşturması açısından kültürel miras kavramı, küreselleşme ve“hızlı yaşam”olgularının kültürel mirasın korunmasına etkileri incelenmiştir. Ardından çalışmanın ana konusu olan Cittaslow hareketinin ortaya çıkış süreci ve işleyiş biçimi incelenmiştir. Ayrıca uluslararası alanda hareketin koruma politikalarına etkilerinin gözlenebilmesi amacıyla, farklı ülkelerdeki Cittaslow kentlerinde birliğe üyelikle beraber ilerleyen süreçte gerçekleşen kültürel mirası koruma çalışmaları incelenmiştir. Asıl alan çalışması olarak belirlenen Türkiye'deki Cittaslow kentlerinde üyelik sonrası gerçekleşen koruma çalışmaları ise daha kapsamlı olarak ele alınmıştır. Türkiye'de birlik üyesi olan on bir tane kent hakkında genel bilgiler verilmiş, koruma bağlamında kentlerin genel olarak durumları incelenmiş, birliğe adaylık süreçleri araştırılmış ve üyelik sonrası süreçte planlanan, gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan kültürel mirasın korunması kapsamındaki uygulamalar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Uygulamalar somut kültürel miras ve somut olmayan kültürel mirasın korunması kapsamındaki çalışmalar olarak iki ayrı başlık altında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cittaslow movement that is comprised of the words“Citta”(city) and“slow”has arised as a stance against impacts of globalisation on communities. Cittaslow movement is based on the basis of the philosophy of“slowness”that has begun to be formed at the end of 20th century. The movement has started to embody communities from various countries and different cultures and became widespread all over the world as from the beginning of 21. Century. In this regard, the philosophy of Cittaslow movement has the qualification to guide different cultures and to create a network between communities. Cittaslow union has begun to integrate some settlement in its constitution since 2009 and has got into the act intended for presenting new approaches to the local administration and local people related to facts about economy, torism, urban planning, conservation of cultural heritage. In this research, impacts of Cittaslow movement to the conservation of cultural heritage in Turkey will be examined. In this study, firstly the concept of cultural heritage and effects of the fact of globalisation and“fast living”on the conservation of cultural heritage are examined. After, the process of the occurence of Cittaslow Movement and its manner of working is determined as the main subject of the thesis. On the purpose of observing the effects of the movement on international fields, projects on the conservation of cultural heritage that are realised after the membership to Cittaslow are examined in different foreign countries. Conservation based projects realised in Turkey after the membership to Cittaslow are discussed extensively as the main field survey. Firstly, information on eleven Cittaslow settlements of Turkey are given, the process of their membership are examined and projects on conservation heritage planned /realised/under realisation are analised in depth. These projects are examined under the the classification of tangible and intangible cultural heritage.