Kamusalın politik içeriğinin mekana yansıması bağlamında kentsel kamusal mekanda güç mücadelesi
Power struggle in urban publıc space in the context of the reflectıon of politic content of publicity to space
- Tez No: 457573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ONUR DİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kamusal alan kavramı en yalın haliyle; insanların ortak dünyasını, bu dünyaya ve bu dünyanın biçimlenmesiyle ilgili karar süreçlerine eşit katılımı vurgular. Bu bağlamda, ortak dünyayı düzenleme edimi olan politikadan bağımsız düşünülemez. Politika güç ilişkileri ile belirlenen bir çatışma süreci olarak gündelik hayat içinde sürekli yeniden üretilir. Kamusal olmanın politik anlamıyla yüklenen kentsel kamusal mekanlar; politikanın hem konusu hem de zemini olarak, kent insanın gündelik yaşamı içine yerleşir. Bu çalışmada kentsel kamusal mekanların, kamusalın politik anlamı açısından irdelenmesi hedeflenmiştir. Kent insanını bir araya getiren kamusal mekanlar toplumsallık niteliğinin yanında sahip oldukları politik içerikle, çeşitli politik aktörler arasındaki güç mücadeleleri tarafından biçimlenirler. Bu eksenden hareketle tezin ikinci bölümünde siyaset literatüründeki kamusal alan kavramsallaştırmaları incelenmiştir. Bu kuramsal alt yapı ışığında üçüncü bölümde kamusallık kavramının kent mekanı açısından anlamı, hem tarihsel süreç içindeki gelişimi açısından hem de teorik düzeyde çözümlenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise politik mücadele, hegemonya kavramı üzerinden ele alınmış, bu bağlamda hegemonik ve karşı hegemonik aktörlerin kentsel kamusal mekana müdahale biçimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The notion of public sphere is simply emphasizes the common life of the people and equal access to life and the decision processes about the life. In this context; it is not thought without politics which is an act to organize the common life. Politics are continuously reproduced in the daily life as a conflict process which is determined by power relations. Urban public spaces loaded with political meaning of being public, as s subject and stage of politics, the city settles into the daily life of human. On this study, it is aimed to scrutinize of urban publics space's terms of political meaning of public. Public spaces which gather urban people, beside of their social quality, are formed by the power struggle between various political agents. Thus, in the second part of the thesis, it is studied the public sphere conceptualisations in the politics literature. In consideration of this theoritic background, in the third part of thesis, it was tried to analyzed the meaning of publicity in terms of urban space in terms of progress in historical process and theorical level. In the fourth part, political conflict was dealt with by hegemony notion and interference styles of hegemonic and non-hegemonic actors' to the urban public spaces were investigated.