Yaratıcılık ve kamusal alanın dönüşümü Urla Sanat Sokağı örneği
Creativity and transformation of public spaces the case of Urla Art Street
  1. Tez No: 457574
  2. Yazar: FUNDA DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İPEK ÖZBEK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kamusal alanı anlayabilmek adına meydanların, parkların, cadde ve sokakların kullanım şekillerini, yer oluşturma modellerinin potansiyellerini ve toplumsal değerlerini anlamak gerekir. Bu doğrultuda sokağı bir kamusal alan modeli olarak ele almak,“kamusal alan”kavramının toplumda bulduğu karşılığı görmek adına faydalı olacaktır. Günümüzde sokak, çoğunlukla ulaşım odaklı kullanılan bir kamusal alandır. Oysa geçmiş deneyimler sokağın birçok kamusal etkinliğe ev sahipliği yapabildiğini ortaya koymaktadır. Pazarlar, kutlamalar, yürüyüşler gibi birçok etkinlik sokakta gerçekleştirilmekte ve sokak bu etkinliklerle anlamlı bir yere dönüşmektedir. Bu dönüşümün etkenlerinden birisi olarak sanatın sokağı nasıl dönüştürdüğü ve sokağın kamusal değerini nasıl etkilediği çalışma alanı olarak seçilen Urla Sanat Sokağı üzerinden okunmaya çalışılmış ve Urla Sanat Sokağı'nın yer oluşturma ve kamusal alanın dönüşümü yönünden nasıl bir örnek teşkil ettiği ve bu örneğin geliştirilebilir ve yaygınlaştırılabilir bir örnek olup olmadığı üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand public space it is necessary to firstly understand the different usage of squares, parks, roads and streets with knowing the potantials of placemaking models and their social values. Thus, considering street as a public space model will be more useful to understand the meaning of public spaces for society. In today's world, streets are mostly used for transportation purposes. On the other hand, our past experiences show that streets can be used for different kinds of public and social activities. Bazaars, celebrations, walkings and other activities were involved in street. Therefore streets were more meaningful places than today. Art is one of the factors that transnforms streets and gives them more public value. In this example,“Urla Art Street”is evaluated in the means of placemaking, and transformation of public space.