Endoskopik ürolojik cerrahide hipotermi: Irrigasyon sıvılarının etkisi
Hypothermia in urologic endoscopic surgery: Effect of irrigation solutions
  1. Tez No: 457598
  2. Yazar: CAN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE DİLEK ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, ürolojik transüretral rezeksiyon (TUR) geçirecek hastalarda, irrigasyon sıvılarının sıcaklıklarının, vücut merkez sıcaklığında oluşan değişikliklere etkisini belirlemekti. Materyal Metod: Prospektif randomize olan bu çalışma spinal anestezi altında TUR geçirecek 70 hastada gerçekleştirildi. Hastalar randomize edilerek iki gruptan birine dahil edildi. Grup I cerrahi işlemde, oda sıcaklığında irigasyon sıvısına maruz kalan 35 hastadan oluşurken; Grup II ise operasyonları sıcak irigasyon sıvısı ile gerçekleştirilen 35 hastadan oluştu. Vücut merkezi sıcaklığı, infrared timpanik termometre kullanılarak ölçüldü ve başlangıç değerinden değişim olarak belirtildi. Demografik veriler, kullanılan irrigasyon ve intravenöz sıvıların miktarları, operasyon süresi, intra-peri-postoperatif dönemlerdeki hemodinamik parametreler ve termal konfor açısından hastaların memnuniyet derecelerini de kapsayan ek bilgiler kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler, kullanılan irrigasyon ve iv sıvıların miktarları, operasyon süresinin uzunlukları ve hemodinamik parameterler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. 90. dk.deki (p=0,001) ve operasyon sonundaki (p=0,008) sıcaklık düşüşleri istatistiksel olarak anlamlı derecede Grup II'de daha azdı. Hastaların termal konfor skorları Grup II'de anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,018). Sonuç: TUR'da sıcak irrigasyon sıvılarının kullanılmasının sıcaklık düşüşünü azaltarak, hipotermi gelişmesini önlemeye yardımcı olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to determine the effects of the temperature of the irrigation fluid on core body temperature changes in patients undergoing transurethral resection (TUR) in urology. Material Method: A prospective randomised study was performed on 70 patients undergoing TUR under spinal anesthesia. Patients were randomized and assigned to one of two groups. Group I consisted of 35 patients who received room temperature irrigation fluid during surgery; Group II consisted of 35 patients whose procedure was performed with warmed irrigation fluid. The core body temperature was determined with the use of an infrared tympanic thermometer and was expressed as the change from baseline. Additional information including demographical data, amount of irrigation and intravenous (iv) fluids used, length of operation, hemodynamic parameters during intra-peri-postoperative period and patient satisfaction scores for thermal comfort were recorded. Result: There were no statistically significant differences between groups for demographical data, amount of irrigation and of iv fluids used, length of operation and hemodynamic parameters. The temperature drops at the 90th minute (p=0,001) and at the end of the operation (p=0,008) were lower in Group II which were statistically significant. Patients' thermal comfort scores were significantly higher in Group II (p=0,018). Conclusion: We concluded that the use of warm irrigation fluids during TUR reduces the degree of temperature drop which helps to prevent hypothermia.