Asetabulum kırıklarının konservatif tedavisi
Conservati̇ve treatment of acetabulum fractures
- Tez No: 457597
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÜNAL BOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Asetabulumkırıklarında konservatif tedavinin yeri, önemini ortaya koymak için konservatif tedavi edilen olgularımızı retrospekktif olarak inceledik. İzmir atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. ortopedi ve travmatoloji kliniğimizde 1997 -2003 tarihleri ararsında konservatif tedavi edilen 44 asetabulum kırıklı hasta inceleneye alındı. Hastaların takip süresi ortalam 36 (15-167) aydır. 44 hastanın 9 'u kadın , 25 'i erkekti. Yaş ortaloması 42.4 (17-82)'dü. Hastaların 28 inde sol kalça 22 sinde ise sağ kalça kırık mevcuttu. bunların 6 sında her iki acetabulumda kırık vardı. Merle D'Augbine fonksiyonel skoruna göre ,17 (%34) hastada mükemmel, 24 (%48) hastada iyi, 7 (%14) hastada orta, 2 (%4) hastada kötü sonuç elde edildi. Matta radyolojik değerlendirme skoruna göre,10 (%20) hastada mükemmel, 22 (%44) hastada iyi, 13 (%26) hastada orta, 5 (%10) hastada kötü sonuç elde edildi. 1 (%2) hastada nörölojik komplikasyon, 2 (%4) hastada femur başı avasküler nekrozu, 1(%2) hastada heterotipik ossifikasyon gelişti. Şonuç olarak, Asetabulum kırıklarında konservatif tedavi endikasyonu uygun olursa sonuçlar yüz güldürücüdür. Çalışmamızda radyolojik sonuçlar , klinik sonuçlarla korelasyon göstermektedir, fakat klinik sonuçlar, radyolojik sonuçlara göre daha iyidir. özellikle traksiyonla redüksiyon erken dönemde sağlanırsa klinik sonuçlar tatminkardır.
Özet (Çeviri)
In order to poınt out role and important of conservative treatment in acetabulum fractures, we performed a retrospective evaluatıon of our conservatively treated case. 44 patients with acetabular fractures which were conservatively treted between 1997-2003 in İzmir Atatürk education and Training Hospital were included in the study. 9(%20) of 44 patient were femaleand 35 (%80) were male. The mean time of follow up was 36 (15-167) months. The mean age was 42.2 (17-82) yerars. 28 patinet had left and 22had right acetabular fractures. 6 patints had fracture of both acetabulums. According to Merle D'Augbine scoring system,17 (%34) excellent, 24 (%48) good, 7 (%14) fair and 2 (%4) poor results were obtained. According to Matta radiological scoring system ,10 (%20) excellent, 22 (%44) good, 13 (%26) fair, 5 (%10) poorhastada results were obtained. 1 (%2) patinet had a neurological complicastion, 2 (%4) patinet had avascüler necrocis of femural head, 1(%2) patient had heterotipic ossification. As a conclusion, if the conservative treatment endications are proper, the results are satisfactory. In our study, rdaiological results corroleted with clinical outcomes, but early reduction is maintain with traction, clinical outcomes are satisfactory.