Dual faz (dual tıme) pet/bt 'nin lenfoma tanısı almış hastalarda tedaviye yanıtı öngörmedeki rolü
Role of dual-time-point pet/ct for predicting the response of therapy in patients with malignant lymphoma
  1. Tez No: 457599
  2. Yazar: ESRA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İŞGÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
AMAÇ: Dual faz PET/BT'nin yeni tanı almış lenfoma hastalarında ilk sıra KT sonrası tedaviye yanıtı öngörmedeki rolünü araştırmak. METOD: 39 hastanın 1103 lezyonunu, dual faz PET/BT çekilerek metabolik tümör volümündeki (MTV), standardize uptake değerindeki (SUV) ve tümör yükünü gösteren total glikolitik aktivite (TGA) değerlerindeki değişimleri histopatolojik alt tiplerine göre incelendi. Hastalara interim PET/BT yapıldı. Hasta ve lezyon bazlı PET/BT değişkenlerinin tedavi yanıtı öngörmedeki başarısı incelendi. BULGULAR: 39 hastanın 1103 lezyonu [14 HL (382 lezyonu), 6 indolent NHL(79 lezyonu) ve 19 agresif NHL (642 lezyonu)] değerlendirildi. Lezyon bazlı değerlendirmede ΔSUVmax, RI-SUVmax, ΔTGA ve RI-TGA değerleri HL'da ve agresif NHL'da indolent NHL'dan anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. Agresif NHL'nın ΔSUVmax ve ΔTGA değerleri HL'dan anlamlı olarak yüksek çıkarken, RI-TGA değerindeki yükseklikte anlamlılık saptanmamıştır. RI-SUVmax değeri ise HL'da agresif NHL'dan anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. Hasta bazlı değerlendirmede, indolent NHL ve HL arasında hiçbir değişkende anlamlı fark saptanmadı. Agresif NHL hastalarında ∆TVTGA ve RI-TVTGA değerleri indolent NHL'dan anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. 39 hastanın 847 lezyonuna [31 tam yanıtlı (TY) hasta (817 TY lezyonu), 8 parsiyel yanıtlı (PY) hasta (30 PY leyzonu)] tedavi yanıt değerlendirilmesi yapıldı. Lezyon bazlı değerlendirmede PY gösteren tüm lezyonların MTV, SUV ve TGA değerleri, farkları ve retansiyon indeksleri TY gösteren lezyonlardan yüksek çıkmış olup, E&G-MTV ve RI-SUVmax değerleri dışında hepsinde anlamlılık saptanmıştır. ROC analizi ile ∆SUVmax, ∆TGA ve RI-TGA değerleri kesme noktaları sırasıyla 3.7, 14.94 ve 26.85 olup, bunlardan yüksek olmaları durumunda PY gösterme oranını herbirinin ~3.5 kat arttırdığı gözlenmiştir (p=0.001). Hasta bazlı değerlendirmede tedavi yanıtı öngören tek anlamlı parametre ∆TVTGA olup, kesme noktası 181.98 bulunmuştur. SONUÇ: Lezyon bazlı değerlendirmede ∆SUVmax, ΔTGA ve RI-TGA değerleri, hasta bazlı değerlendirmede ∆TVTGA değeri tedaviye yanıtı öngörmede önemli bilgi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of the present study is to evaluate the clinical value of dual time point PET/CT imaging in order to predicting the response of therapy in patients with malignant lymphoma. METHODS: We evaluated 1103 lesions of 39 patients who were diagnosed as malignant lymphoma. First, metabolic tumor volume (MTV), SUVmax and total glycolytic activity (TGA) of each lesion at early and delayed scans and the change of tracers in the lesions and retention indices were calculated. These values were also evaluated as patient based measurement. Then the interim PET/CT was performed. Treatment assessment performance of various SUVmax and TGA cutoff values were analyzed for the differential diagnosis of lesions and patients with CR and PR. RESULTS: A total of 1103 lesions of 39 patients (382 lesion of 14 HL patients, 79 lesions of 6 indolent NHL patients and 642 lesions of 19 aggressive NHL patients) were evaluated. By lesion-based evaluation, the ΔSUVmax and RI-SUVmax, ΔTGA and RI-TGA were significantly higher at HL and aggressive NHL than indolent NHL. ΔSUVmax and ΔTGA were significantly higher at aggressive NHL than HL. By patient-based evaluation, no significant differences were detected between HL and indolent NHL for all variables. ΔWBTGA and RI-WBTGA were significantly higher at aggressive NHL than indolent NHL. 847 lesions of 39 patients (817 CR lesions of 31 CR patients and 30 PR lesions of 8 PR patients) were analyzed based on treatment response. By lesion-based evaluation, except RI-SUVmax and MTV, early&delayed SUVmax and TGA, ΔSUVmax, ΔTGA and RI-TGA were statistically significantly higher in lesions with PR than those with CR. Cut off values for ∆SUVmax, ∆TGA and RI-TGA were 3.7, 14.94 and 26.85, respectively. Higher values than those showed approximately 3.5 times higher risk of PR to be seen than that of CR. When patient-based evaluation only significant variable was found as ∆WBTGA with the proper cut off values of 181.98 (AUC: 0.730, p=0.003). CONCLUSION: ∆SUVmax, ΔTGA and RI-TGA values may provide the more importent information in predicting the response of treatment by lesion base evaluation and ΔWBTGA by patient base evaluation.