Deneyimsiz uygulayıcılarda direkt laringoskopi ve farklı açılı videolaringoskopi ile endotrakeal entübasyon başarısı
Endotracheal intubation success rate with direct laringoscopy and different angulated vi̇deolaringoscopies in novice users
- Tez No: 457602
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Deneyimsiz uygulayıcılarda direkt laringoskopi ve farklı açılı videolaringoskopi ile endotrakeal entübasyon başarılarının karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Etik kurul onayı ve aydınlatılmış onamın ardından Tıp Fakültesi öğrencisi olan 91 gönüllü deneyimsiz uygulayıcı ile manken üzerinde yapıldı. Uygulayıcılar randomize olarak 3 gruba ayrıldı; Grup MDL (n=31): Direkt Laringoskopi Macintosh Kaşık, Grup MVL (n=30): Videolaringoskop Macintosh Kaşık, Grup AVL (n=30): Videolaringoskop Açılı Kaşık ile entübe edecekler olarak belirlendi. Grupların başarı oranı, entübasyon, laringoskopi ve tüp yerleştirme süreleri, laringoskopik görüntü ve yapılan işlemin zorluk derecesi karşılaştırıldı. Bulgular: Grupların demografik verileri arasında anlamlı farklılık yoktu. Direkt laringoskopi grubunda (Grup MDL) endotrakeal entübasyon başarısı %45,2, Grup MVL'de %80, Grup AVL'de %96 bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the sucess rate of different angulated blades of videolaringoscopes and direct laringoscopy for intubation by novice users. Methods: Following ethical committee approval and written informed consent, 91 volunteer medical school student who were novices in airway management, consented to participate in this manikin study. They were randomly allocated into 3 groups according to the device they used; Group MDL (n=31) used direct laringoscope Machintosh blade, Group MVL (n=30) used videolaringoscope with Machintosh blade and Group AVL (n=30) used videolaringoscope with angulated blade. Success rate, laringoscopy time, intubation time, tube insertion time, laringoscopic view and ease of intubation were compared. Results: There were no significant differences in demografical data. The success rates of endotracheal entubation were 45,2% in Group MDL, 80% in Group MVL and 96% in Group AVL.