Meme cerrahisi uygulanan hastalarda pektoral bloğun postoperatif ağrı ve morfin tüketimine etkisi
Pectoral block in patients undergoing breast surgery effect on postoperative pain and morphine consumption
- Tez No: 457604
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MİNE SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç ve Kapsam: Çalışmamızda, meme kanseri tanısıyla tek taraflı meme cerrahisi uygulanan vakalarda yapılan pektoral bloğun ağrı kontrolü ve morfin tüketimi üzerine etkilerinin araştırılmasını amaçladık. Materyal ve Method: Genel anestezi altında meme kanseri tanısıyla tek taraflı meme cerahisine alınacak, bilgilendirilmiş hasta onam formu alınmış, 18-65 yaş arası, ASA I-III olan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan hastalar kapalı zarf metodu ile randomize edilerek 2 gruba ayrıldı; blok uygulanan 25 hasta pektoral blok grubunu, blok uygulanmayan 25 hasta da kontrol grubunu oluşturdu. Operasyon günü tüm hastalara 0,03 mg/kg dozunda intravenöz (i.v.) midazolam ile sağlandıktan sonra ameliyathaneye alındı. Grup pektoraldeki hastalar operasyon odasına alınmadan preoperatif blok uygulama odasında standart monitorizasyon; kalp atım hızı (KAH) , periferik oksijen saturasyonu (SpO2), ve noninvaziv kan basıncı (NİKB) ile monitorizasyonu yapıldı. Ultrason probu korakoid çıkıntı ve klavikula arasındaki kesişme noktasının hemen önüne ve parasaggital düzlemde yerleştirildi, iğne pektoralis majör kası ile pektoralis minör kası arasındaki interfasyal plana ilerletilip 20 ml lokal anestezik enjeksiyonu yapıldı. Anestezi derinliği için Bispektral İndeks Sistemi (BİS) monitörü kullanıldı. Perioperatif 15 dakika aralıklarla nabız, kan basıncı, BİS, end tidal desfluran konsantrasyonu değeri kaydedildi. BİS 40-60 olacak şekilde desfluran konsantrasyonu ayarlandı. Operasyon sonlanmasına 30 dakika kaldığında her iki gruba 20 mg tenoksikam ve 4 mg ondansetron i.v. uygulandı. Postoperatif analjezi için tüm gruplara morfin ile hasta kontrollü analjezi uygulandı. Postoperatif ağrı değerlendirilmesinde görsel değerlendirme skalası (VAS) yöntemi kullanıldı. Operasyon sonrası 1, 6, 12, 24. saatlerde , istirahat ve hareket sırasındaki VAS değerleri, bulantı kusma varlığı, kan basıncı, nabız, kaşıntı, morfin tüketim miktarı ve komplikasyon olup olmadığı kaydedildi. Morfin kullanımına rağmen VAS değeri ≥ 4 olan hastalara ek i.v. parasetamol uygulandı. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri ve ASA fiziki durum skalası arasında anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Background and aims: In this study, web aimed to investigate the effect of pectoral block on pain control and postoperative morphine consumption in patients who underwent unilateral breast cancer surgery. Methods: After obtaining ethical committee permissson and informed patient consent a total of 50 ASA I-III patients, aged 18-65 years, undergoing unilateral breast cancer surgery under general anesthesia were included into the study. All patients were randomized by using scaled envelope technique into two groups, no regional block was administered in control group (n=25), pectoral block was performed in pectoral group (n=25). In pectoral group, block was performed in the preoperative in the room block applications after standart monitoring and iv sedation with midazolam. Pectoral block was performed under ultrasound guidance as described by Blanco (1). Twenty ml of bupivacaine 0.5 % was administered between pectoralis minor muscle and pectoralis major muscles. Standart general anesthesia was induced (thiopental 4-6 mg, fentanyl 2 mikrogram/kg, rocuronium 0.6mg/kg) and maintained using desflurane in NO2:O2 with a ratio of 2:1 was administered to all patients The depth of anaesthesia was monitorized with bispectral index (BIS) technique. The desflurane was adjusted to maintain a BIS level between 40-60. At the end of surgery all patients recieved tenoxicam 20 mg and ondansetron 4 mg i.v. Patient controlled analgesia (PCA) was applied by using morfine in both groups for postoperative analgesia. Postoperative pain was assessed by the VAS for pain. VAS values, total analgesic consumption, additional analgesic requirement and incidence of nausea and vomiting, pruritus and whether or not complications were recorded at 1., 6., 12. and 24. h postoperatively. Paracetamol was adminestered for rescue analgesia in case of VAS≥4. Results: Demographic data were similar in both groups. Postoperative morphine consumption at 1., 6., 12. and 24.