Deneysel penetran kornea yaralanması oluşturulan ratlarda yağ doku ve kemik iliği kaynaklı kök hücre transplantasyonunun stromal yara iyileşmesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of bone marrow and adipose tissue derived mesenchymal stem cells on stromal wound healing of rats that had been created experimental corneal penetrating injury
  1. Tez No: 457609
  2. Yazar: BENGİ DEMİRAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Korneal stroma hasarının skarla iyileşmesi beklenen doğal süreci üzerinde kök hücre naklinin etkilerini fonksiyonel ve yapısal parametreler kullanarak araştırmak YÖNTEM: Penetran kornea yaralanması oluşturulan 40 adet Wistar rat 3 gruba ayrılmıştır. Grup 1 (n=15)'deki hayvanların ön kamaralarına Yeşil Flouresans Protein geni transfekte edilmiş kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücre (2x105/10 µl), grup 2 (n=15)'deki deneklere adipoz doku kaynaklı kök hücre (2x105/10 µl) ve son gruba (n=10) eşit hacimde dengeli tuz solüsyonu enjekte edildi. Post-op 1. haftada biyomikroskopik olarak korneal haze derecelendirildi. Deney sonunda (8 hafta) biyomikroskobik muayene, konfokal mikroskopi ve histopatolojik inceleme yapıldı. İmmunoflouresans boyanmış kesitlerde nakledilen hücrelerin dokuya yerleşimleri değerlendirildi. Keratocan, aldehid dehidrogenaz ve CD 34 ekspresyon düzeyleri için immun boyamalar yapıldı. TNF, IL-6R, IL-12b, TGF beta düzeylerine bakıldı. SONUÇLAR: İmmunoflouresans boyama ile YFP+ kök hücrelerin kornea stromasında yerleştikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the efficacy of stem cell transplantation on corneal scarring that heals scarring naturally by using functional and structural parameters. METHOD: Penetrating injury had been created to right corneas of forty Wistar rats. Subjects were randomized into 3 groups. Green fluorescent protein transfected bone marrow derived mesenchymal stem cells (2x105/10 µl) were injected into anterior chamber of subjects in group 1 (n=15). Adipose tissue derived mesenchymal stem cells (2x105/10 µl) were injected in group 2 (n=15) and balanced salt solution in 10 µl was injected in group 3 (n=10) as a sham group. Corneal opacity was scored by using biomicroscop after 1 week postoperatively. Biomicroscopic examination, in vivo confocal microscopy and histopathological evalution were done at the end of the trial on 8th week. Immunofluorescence sections were evaluated to detect transplanted cells in tissue. Immun staining were done to measure level of keratocan, aldehide dehydrogenase and CD34 expressions. Expressions of TNF, IL-6R, IL-12b, TGF beta were measured in each group by real time PCR analysis. RESULTS: Establishment of GFP + stem cells on subjects corneas of transplanted groups were detected by immunofloresan staining.