Rize ili Ardeşen ilçesi Pirinçlik ve Yukarıdurak köyleri çay işletmelerinin ekonomik durumları ve gelir dağılımı
  1. Tez No: 45761
  2. Yazar: MEHMET YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
r ?:?!'?.ÖZET YÛksek Li.sahs Tezi RÎZE ILI ARDESEN İLÇESİ PİRİNÇLİK VE YUKARIDURAK KÖYLERİ CAY İSLETMELERİNİN EKONOMİK DURUMLARI VE GELİR DA?ILIMI Mehmet YAZICI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Doc Dr. Selahattin ERAKTAN 1995, Sayfa: 96 Jüri: Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN Prof.Dr. Ahmet ERKUS Prof.Dr. Yasar GÜRGEN Bu araştırma, Ardesen ilçesinin Pirinçlik ve Yukarıdurak köylerinde yapılmıştır. Pirinçlik köyü ilçe merkezine 2 km, Yukarıdurak köyü ise 22 km uzaklıktadır. Bu iki köy, ilçenin sahil ve dag köylerini karakteriz© etmeleri '.nedeniyle*; aras-tırmaya ayrı ayrı konu edilmiştir. Sahil köyünün (Pirinçlik) tarımsal ürünü çaydır. Bunun yanısıra aile ihtiyacı için çok çeşitli meyve sebze yetiştirilmektedir. Dag köyünde (Yukarıdurak) ise çay üretiminin yaraşıra hayvancılık yapılmaktadır. Ayrıca arıcılık ve yaylacılık önemli bir yer tutmaktadır. Sahil köyünde çalışan nüfusun yaklaşık %60'si tarımda çalışırken diğerleri isletme dışında memuriyet, ticaret vs. de çalışmaktadır. Dag köyünde çalışan nüfusun %80'i tarımda çalışmaktadır. Okuma yazma oranı sahil köyünde %97.5 dag köyünde ise 3>86'dir. Ayrıca sahil köyünde orta ve lise eğitimi %50'nin üzerindeyken dag köyünde bu oran %10 '1 ardadır Bölge tarım isletmelerinde ortakçılık ve kiracılık yer almamakta, isletme arazisinin hemen tamamı mülk arazisi seklinde tasarruf edilmektedir, isletme basına arazi.mevcudunun giderek azalması neticesinde tarımsal gelirin aile ihtiyacını karşılayamaması durumunu doğurmuş ve son yıllarda köyden kente göç hızlanmıştır, ANAHTAR KELİMELER :_ Cay, çay üre tim i,. çay üre t i c i 1 er i, -“'”tarımsal gelir, toplam aile geliri. ;».«?.-.. tu, i
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master's Thesis A RESEARCH ON ECONOMIC SITUATIONS AND FAMILY INCOME DISTRIBUTION OF TEA GREEN HAUSES IN VILLAGES OF PÎRÎNCLÎK AND YUKARI DURAK Mehmet YAZICI Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor' : Assoc. Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN 1995 Page : 96 Jury : Assoc. Prof. Dr. Se 1 aha 1 1 i n ERAKTAN ~~~ Prof.Dr. Ahmet ERKUS.. Prof.Dr: Yasar GÜRGEN ; This stud^ was conducted in the villages of Pirinçlik and Yiikar.idu^a)^ P^^^^ İŞ-V-2 km and Yukaridurak is 22 km far from 'Arde^en-'-^î'^ricp centör. This two villages represent shore and forest villages. In shore vi-r-tage»“Pirinç Tilt, tea is grown, in addition several kinds of vegetables and fruits are. In forest village, Yukaridurak, tea is grown and animal production is important more than Pirinçlik. 97.5 persent' of the family members can read' arid wr_i,te in.TPirinclik, 86 persent in Yukaridurak. In Piririnçlik, 60 persent of family members between the age. of 15 and 49 works on farm. This value is %80 in Yukaridurak. Green hauses of two villages are owned of total farm land”. Recently, there is rise of emigration from rural to urban area because of insufficiency of farm income. KEY WORDS: Tea, tea production» tea producers, net farm income total family income.