Bir Fe-Ni-C alaşımında örgü parametrelerinin sıcaklığının fonksiyonu olarak değişimi
  1. Tez No: 45762
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. NURİ DURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÎR Fe-Ni-C ALAŞIMINDA ÖRGÜ PARAMETRELERİNİN SICAKLI?IN FONKSİYONU OLARAK DE?İŞİMİ Çiğdem YILDIZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Tahsin Nuri DURLU 1995, Sayfa: 35 Jüri: Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Prof.Dr. Arsın AYDINURAZ Doç. Dr. Recai ELL1ALTI0?LU Akademik olduğu kadar teknolojik olarak da üzerinde yapılan araştırmaların büyük önem taşıdığı Fe alaşımları, sıcaklık ve zor etkisi ile faz dönüşümlerine kolayca uğrayabilen alaşımlardır. Bu tür alaşımlar genellikle kübik yapıda çok düzgün kristalografik oluşum gösterirler. Böylece, alaşımların çeşitli fiziksel etkenlere karşı göstereceği tepki, en iyi şekilde bu yapıların birim hücrelerindeki değişimlerle izlenebilir. Bu yüzden sıcaklık ve zor gibi dış etkenler karşısında örgü parametrelerinin nasıl değiştiğinin bilinmesi, incelenen fiziksel olay ve değişimlere gösterilen tepkinin bir ölçüsünün ortaya konulması demektir. Yapılan bu araştırmada Fe-26.4 % Ni-0.24 % C alaşımı farklı sıcaklıklarda tavlanarak austenite faz, daha sonra sıvı azot sıcaklığında soğutularak martensite faz elde edilmiştir. Bu iki fazın örgü parametreleri farklı tavlama sıcaklıkları için belirlenerek, sıcaklık etkisi ile bu örgü parametre 1 erindeki değişim incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Faz dönüşümü, difüzyonsuz faz dönüşümü, austenite-martensite faz dönüşümleri, örgü parametresi, sıcaklık etkisi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis LATTICE PARAMETER DETERMINATIONS OF AN Fe-Ni-C ALLOY AS A FUNCTION OF TEMPERATURE Çiğdem YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU 1995, Page: 35 Jüri: Prof.Dr. Tahsin Nuri DURLU Prof.Dr. Arsın AYDINURAZ Assoc. Prof.Dr. Recai ELLÎALTIO?LU Studies regarding Fe alloys are very important from academic and technological aspects, and these alloys can be easily exposed to phase transformations by the effect of temperature and stress. Such alloys generally show precise crystal lographic formation in cubic structure. Thus, reaction of alloys against several physical agents can be exactly observed by means of changes in the unit cells of these structures. That's why, knowing how lattice parameters change against outer effects such as temperature and stress means bringing up the measure of shown reaction to examined physical event and changes. In thi3 study, by annealing Fe-26.4 % Ni-0.24 % C alloy in different temperatures and cooling in the liquid nitrogen temperature, austenite and martensite phases were obtained, respectively. Changes in lattice parameters were examined as a function of temperature by using a powder cyrstal diffractometer. KEY WORDS: Phase transformation, diffusionless phase transformation, austenite-martensite phase transformations, lattice parameter, temperature effect.