sezaryende uterin insizyon hattına uygulanan tek kat ve çift kat kapatma tekniklerinin ve hastaya ait özelliklerin uterin skar oluşumuna etkisi cesarean section uterine incision applied to the single layer and double layer closure techniques's and of the characteristics of patients with uterine scarring effect
- Tez No: 457615
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇORAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Sezaryen kesi yerine uygulanan tek ve çift katmanlı sütür teknikleri sonrası postpartum 48.saat ve 6. ayda TVUSG ile sezaryen skar kalınlıklarının karşılaştırılması ve sonuçlarının ileriki gebeliklerde uterus rüptürü, sezaryen skar yeri gebeliği, plesanta anomalileri, infertilite, postmenstrual damlama tarzı kanama gibi oluşacak komplikasyonlara ışık tutması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastalarımız Grup 1 (n=27) tek katmanlı sütür atılanlar ve Grup 2 (n=46)çift katmanlı sütür atılanlar olarak 2 gruba ayrılmıştır. İncelenen hastaların özellikleri 4 ana grupta incelenmiştir. Ortalama takip süresi 180 gün olarak alınmıştır. BULGULAR: Çalışmaya aldığımız her iki gruptaki yaş, gravide, parite, abortus, eğitim durumu, BMI, güneşe maruziyet süresi ortalamaları benzer bulunmuştur. İncelenen hastalarda sigara kullanımı, anemi verlığı, Fe ve multivitamin takviyesi varlığı, D vit düzeyi, gebelikte var olan hastalıklar gibi çeşitli değişkenlerin 6. ay skar kalınlığına etkisi olmadığı gözlenmiştir (p>0,05). Grup 2'de skar kalınlığını 48. saatte 7,5±2,2 olarak, 6.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare scar thickness as measured with TVUSG at 48th hours and 6th months in single and double layer suture techniques and intended to enlighten the complications such as uterine rupture, cesarean scar pregnancy, placental abnormalities, infertility and postmenstrual drip style bleeding in further pregnancies. Material and Method: Our patients aredivided into 2 groupsas Group 1 (n = 27) who received single-layer suture and Group 2 (n = 46) who received double-layer suture. The characteristics of the patients were investigated in four main groups. Mean follow-up was taken as 180 days. Results: In both groups; age, gravidity, parity, abortion, education, BMI, mean duration of sun exposure were similar. In patients such variables like smoking, anemia, iron and multivitamin supplements, the presence of vitamin D levels and pregnancy-existing illnesses were not found to effect the 6-month scar thickness (p>0.05). In Group 2, the thickness of the scar was 7.5 ± 2.2 at 48th hours, and 6.9 ± 2 at 6th months.