Ekstraabdominal ve intraabdominal uterotomi kapatma teknikleri sonrası sezaryen skar istmoseli insidans ve derinliğinin transvajinal ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cesarian scar istmocelli insidance and depth after extraabdominal and intraabdominal uterotomy closure techniques by transvaginal ultrasonography
- Tez No: 639029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN BAHRİ DELİBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı uterin cerrahi geçirme öyküsü olmayan hastaların ekstraabdominal veya intraabdominal uterotomi kapatma teknikleri kullanılarak sezaryen (CS) sonrası skar istmoseli ve derinliğinin operasyon süresinden 3 ay sonra transvajinal ultrasonografi (TVUSG) ile değerlendirilerek her iki çalışma grubu arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemektir. Metod: Daha önce uterin cerrahi geçmişi olmayan (CS dahil) 64 kadın hasta intraabdominal uterotomi (n=31) ve ekstraabdominal uterotomi (n=33) kapatma gruplarına randomize edildi. Çalışmanın değişkenleri sezaryenden 3 ay sonra transvajinal ultrasonla istmosel (2mm üstü) saptanan hastalarda; rezidüel myometrial kalınlık (RMT), istmosel derinliği, istmosel genişliği, servikal kalınlık, uterin fundus- istmosel arası mesafe, istmosel-serviks arası mesafe, transvers planda istmosel genişliği, 3.aydaki vücut ağırlığı, emzirme durumu, uterusun pozisyonu, uterus uzunluğu kaydedildi. İstmosel saptanmayan (2mm altı veya hiç yok) hastalarda ise; 3.aydaki vücut ağırlığı, emzirme durumu, uterus pozisyonu, uterus uzunluğu kaydedildi. Bulgular: Servikal kalınlık (D) ekstraabdominal uterotomi yapılanlarda istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha kalın bulunmuştur (intraabdominal:4,21±0,65 mm, ekstraabdominal 5,19±1,51, p=0,021). Bu fark istatistiksel olarak anlamlı olsa da istmosel oluşumu oranları üzerinde bir etkisi bulunmamıştır. Bebeğin cilt insizyonundan doğurtulmasına kadar geçen süre, total operasyon süresi hastaların preoperatif ve postoperatif hemoglobin değeri farkı, post-op 3. ay kilo farkı gibi parametreler her iki grupta benzer bulunmuştur. Yorum: Bu çalışmada ekstraabdominal uterotomi yapılan hastalarda uterusun batın dışına alınması ile Kerr insizyon hattında meydana gelen bağ dokusundaki gerginliğin iyileşme üzerine olumsuz etkisi olacağı buna karşılık intraabdominal uterotomi yapılan hastalarda bağ dokusunda daha az gerginlik oluşacağından 10 ekstraabdominal uterotomi yapılan hastalara göre daha iyi uterin skar iyileşmesi olacağı hipotezi test edilmiştir. Fakat yaptığımız çalışmada her iki grupta da istmosel oluşma oranı benzer olarak saptandı. İstmosel oluşma oranı üzerinde istatistiksel bir fark bulunmamıştır. Daha fazla hasta sayılı ve uzun takip süreli çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Incidence and Depth of Cesarean Scar Isthmocele with Transvaginal Ultrasonography After Extraabdominal and Intraabdominal Uterotomy Closure Techniques Objective: Our aim in this study was to evaluate whether patients with no history of uterine surgery had a significant difference between extraabdominal or intraabdominal uterotomy closure techniques in terms of isthmocele existence and depth using transvaginal ultrasonography (TVUSG) 3 months after the cesarean section (CS). Method: Of the 64 female patients who had no previous uterine surgery (including CS), 31 were randomized to their groups of intraabdominal uterotomy (n = 31) and 33 by extraabdominal uterotomy (n = 33) closure techniques. The variables of the study are following: Parameters and measurements for patients who were found to have an isthmocele (above 2mm) 3 months after cesarean section with transvaginal ultrasound; Residual myometrial thickness (RMT), isthmocele depth, isthmocel width, cervical thickness, uterine fundusisthmocele distance, isthmocele-cervical distance, transverse plane isthmocele width, 3rd month weight, breastfeeding status, uterine position, uterine length were recorded. Parameters for patients who were found not to have isthmocele (less than 2mm or none); Third month weight, breastfeeding status, uterine position, uterine length were recorded. 11 Results: Cervical thickness (D) was measured thicker in those with extraabdominal uterotomy, and this difference was found statistically significant (intraabdominal: 4.21 ± 0.65 mm, extraabdominal 5.19 ± 1.51, p = 0.021). Although this difference is statistically significant, it has no effect on the niche development. Parameters such as the time passed from skin incision to delivery, total operation time, preoperative and postoperative hemoglobin value difference, post-op 3rd month weight difference were similar in both groups. Conclusion: In patients undergoing extraabdominal uterotomy, we assumed that the tension in the connective tissue formed in the kerr incision line by taking the uterus out of the abdomen would have a negative effect on healing. Based on this, we hypothesized that there will be better uterine scar healing than patients undergoing extraabdominal uterotomy, since there will be less tension in the connective tissue in patients undergoing intraabdominal uterotomy. However, in our study we found no statistical difference on the rate of niche formation. We suppose that different results can be obtained with more patients and long-term studies.