Sezaryen ile doğum yapan hastalarda sezaryen skar defekti sıklığının saptanması ve anormal uterin kanama ilişkisi
Patients who give birth by Caesarean section to determine the frequency of cesarean scar defects and abnormal uterine bleeding relationship
  1. Tez No: 537532
  2. Yazar: SAİT ERBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Sezaryen oranları tüm dünyada artmaya devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sezaryen oranlarındaki bu artış uzun vadeli risklerle ilişkili bir sağlık sorunu haline gelmiştir. İsthmosel (sezaryen skar defekti) daha önce geçirilmiş sezaryen hattında gelişen uterus anterior duvarda istmus seviyesinde poş şeklinde bir divertiküldür. Bu poş eski kan, mukus, inflamatuar hücreler içermektedir. Bu da hastalarda pelvik ağrı, postmenstruel lekelenme, infertilite gibi semptomlara neden olabilmektedir. Amaç: Bu çalışmada sezaryen ile doğum yapan hastalarda sezaryen skar defekti (istmosel) sıklığını saptanmayı ve anormal uterin kanama ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışma Ocak 2014 ve Aralık 2015 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde sezaryen ile doğum yapan ve hastanemize kontrole gelen 1114 hasta arasında yapıldı. Endometrial polip, gebelik ve submüköz myom bulunan 16 hasta çalışmaya dâhil edilmedi. Hastaların anamnezi alınarak hasta bilgi formuna kaydedildi ve transvajinal ultrasonografi ile hastalar değerlendirildi. Bulgular: İsthmosel sıklığı %12,2(n=134) olarak saptandı. Post - intermenstrüel kanama, dismenore, disparoni sıklığı istmosel olan grupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0,05). Sezaryene alınma endikasyonu ve geçirilmiş sezaryen sayısının istmosel varlığı açısından anlamlı olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
İntroduction: Cesarean rates continue to increase all over the World. This increase in cesarean rates in developed and developing countries has become a health problem associated with long-term risks. İsthmocele (caesarean section scar defect) is a pouch-shaped isthmus level diverticulum of Uterine anterior wall of prior caesarean line. This pouch contains old blood, mucus and inflammatory cells. This can cause symptoms such as pelvic pain, postmenstrual staining and infertility in patients. Objective: In this study, we aimed to determine the frequency of cesarean scar defects (isthmocele) and to reveal the relation with abnormal uterine bleeding in patients who delivered with cesarean section. Methods: The study was carried out between January 2014 and December 2015 between 1114 patients who were delivered by cesarean section in Health Science University Ankara Etlik Zübeyde Hanım Obstetrics and Gynecology Education and Research Hospital. Sixteen patients with endometrial polyps, pregnancy and submucous myomas were excluded from the study. The patients' anamnesis was taken and recorded in patient information form and patients were examined by transvaginal ultrasonography. Results: İsthmocele frequency was determined %12,2(n:134). Post-intermenstrual hemorrhage, dysmenorrhea, dyspareunia frequency were significantly higher in the isthmocele group (p 0,05). Indications for taking cesarean section and number of cesarean history were not significant in terms of isthmocele status (p> 0,05).