İnternet sürecinde, televizyon bağlamında, değişen içerik ve izleyici paradoksu
The changing content and viewer paradox in the internet period within the context of television
- Tez No: 457654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Her alana hakim olan dijitalleşme ve beraberinde getirdiği internet, günümüzde televizyon yayıncılığında da etkili olmaya başladı. Yeni nesillerin bu dijitalleşme süreci içerisinde doğmaları nedeniyle dijital bir neslin oluştuğu iddia edilmektedir. Dijital olarak düşünmeyi ana dilleri gibi bilen bu neslin tüm hayatlarında belirleyicinin dijitalleşme olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle de her alanda olduğu gibi televizyon yayıncılığının da bir dönüşüm sürecinde olduğu düşünülmektedir. OTT, IPTV, Web TV gibi internete bağlı televizyon yayıncılık sistemleri de bu nedenle geliştirilmiştir. Medya çalışmaları da bu süreç içerisinde dönüşüme uğramıştır. İzleyici çalışmalarına dönüşen medya araştırmalarında izleyicilere verilen isim de (üre)tüketiciler olmaktadır. Bu doktora çalışmasında, var olan teknolojik gelişmeler ve kullanıcı durumları incelenerek internete bağlı televizyon yayıncılığının günümüzdeki durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu süreç içerisinde internet televizyonuna ve kullanıcıya evrilmenin olup olmadığı sorusuna, durum değerlendirmesinde yapılan derinlemesine görüşmeler ve dijital yerliler ve dijital göçmenlerin yer aldığı iki odak grup çalışması gerçekleştirilerek yanıt aranmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, dijital yerliler ile dijital göçmenlerin internete bağlı televizyonu kullanımlarının temel nedeni doğrusal yayınlar sırasında kaçırdıkları televizyon içeriklerine ulaşmak amacıyla internet televizyonunu kullanmakta oldukları görülmüştür. Şu an için bir ikame olarak kullanılan internet televizyonun kullanım kolaylığının artması ve alt yapının gelişmesiyle birlikte daha yaygınlaşacağı öngörüsünde bulunulmuştur. Televizyonun tek tuşla açılıp izlenme kolaylığını her iki grup da kabul etmişlerdir ancak kapalı kapılar arkasında istedikleri içeriği istedikleri zaman izlemek isteyen, farklı bilişsel yetileri olan dijital neslin“interaktifliğe”önem verdikleri görülmüştür. İstedikleri yayına istedikleri anda ulaşabilme de onlar için bir önem arz etmektedir. Bu anlamda interaktiviteye önem veren dijital yerliler ve yeni teknolojiler ile birlikte (üre)tüketiciye dönüşen izleyiciliğin ortaya çıktığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Each field brought about by digitization and the internet, today, have become influential in television broadcasting. Because the new generations are born in this digitization process, a new digital generation is claimed to occur. Digitization is believed to be the determinant in all the lives of this digitally native generation that have internalized this way of thinking. For this reason, in this process, there has been a conversion of television broadcasting in all fields. Internet-connected television broadcasting systems such as OTT, IPTV, Web TV have therefore been developed. Also this process has undergone a transformation in Media Studies. Media Studies have been transformed into audience studies which have involved the viewer into the work, and the name prosumer is given to the viewers. In this PhD work, technological developments and user situations were examined, and current situation in the Internet-connected television broadcasting was detected. In this process, an answer to the question whether there is evolution towards the Internet television and the user was sought by performing focus group discussions with digital natives and digital immigrants. As a result, the main reason for the digital natives and digital immigrants to use the television connected to the Internet was found to be using the Internet television to catch the television content they missed during linear transmissions. The Internet television is used as a substitute for the moment, and it is expected to become more prevalent with the increasing ease of use and infrastructure development. Both groups agreed the ease of one-touch opening however this digital generation consisting of individuals who want to watch the content they want whenever they want and who have various cognitive competences also attaches importance to“interactivity”. Having access to publications they want whenever they want is also quite important for them. In this sense, we see the digital natives who attach importance to interactivity and the fact that the viewer has turned into prosumer with new technologies.