Açık kaynak programlar ile internet üzerinden öğrenci takip sistemi tasarımı ve performans analizi
Design of an online student registration system using open source software and performance analysis
- Tez No: 457655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞÇE BALLI, YRD. DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, internet programlama dillerini veritabanlarına da bağlayarak performans analizleri yapılmış, sonuca uygun bir şekilde internet üzerinden çalışan bir öğrenci takip sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci kısmında, internet programlama dillerinden açık kaynak kodlu PHP ile ticari yazılım ASP.Net; açık kaynak kodlu veritabanlarından MySQL ile ticari veritabanlarından MsSQL incelenmiştir. Önce internet programlama dillerinin tekil olarak çalışma performans testleri; sonrasında veritabanları ile bağlantıları yapılıp okuma ve yazma performans testleri yapılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, hâlihazırda ASP.Net ve MsSQL teknik altyapısı kullanan e-Okul projesine alternatif PHP ve MySQL teknik altyapısı tercih edilerek bir örnek ye-Okul projesi gerçekleştirilmiştir.Yapılan testler sonucunda alternatif altyapınınküçük ve orta ölçekli sistemlerde daha başarılı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the performance of an open source internet programming language, PHP,connected to an open source database management system, MySQL, versus commercial internet programming language, ASP.Net, connected to a commercial database management system, MsSQL, has been analyzed. In the first part of the study, an open source language PHP along with the open source database system MySQL versus a commercial language ASP.Net along with a commercial database system MsSQL were compared.First, individual performance of internet programming languages ASP.Net and PHP has been compared; then their reading and writing performances have been compared when connected to the corresponding database management systems. The current official e-school system is designed and developed with ASP.Net along with MsSQL database system. In the second part of this thesis study, an alternative e-school project called ye-Okul has been designed and developed using PHP along with MySQL. According to our analysis results it has been concluded that using PHP along with MySQL might be a better option as compared to using ASP.Net along with MsSQL for small to medium sized systems.