Kültürel miras açısından inanç turizmi Türkiye örneği
Religious tourism in terms of cultural heri̇tage the example of Turkey
  1. Tez No: 457656
  2. Yazar: YETER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL AZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz turizm faaliyetleri içerisinde inanç turizmi giderek önem kazanmaktadır. İnsanların yaşam kalitelerinin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan gezip-görme ve öğrenme ihtiyacı inanç turizmi adıyla turizm faaliyetleri içerisinde kendisini göstermektedir. Ülkemiz birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve her uygarlıktan geriye kültürel mirasları kalmıştır. Günümüzde bu kültürel miraslar özellikle inanç yönüyle turistlerin ilgisini çekmiş ve inanç turizmi giderek yaygınlaşan bir turizm faaliyeti olmuştur. Bu sebeple bu kültürel mirasların korunması ve tanıtılması ön plana çıkmıştır. Çalışmada kültür, kültürel miras, inanç, inanç turizmi kavramlarına yer verilmiş ve Türkiye'deki inanç merkezlerindeki durum, İstanbul'daki inanç merkezleri üzerinden incelenmiştir. Yapılan yüz yüze görüşmeler ile inanç turizm faaliyetlerinin durumu ifade edilirken bu turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Religious tourism is becoming increasingly important in today's tourism activities. Sightseeing arise depending on the rise of people's life quality-seeing and learning needs of tourism activities shows itself in the name of religious tourism. Our country has hosted many civilizations and cultural heritage of every civilization has left behind. Today, this cultural heritage, particularly attracted the attention of tourists and the faith aspect of religious tourism has become an increasingly widespread tourism activities. For this reason, the protection and promotion of the cultural heritage has come to the fore. In the study, culture, heritage, faith, faith tourism concept and given the situation in the faith centers in Turkey it has tried to expose the sample. Made of face to face interviews with the situation while expressing faith tourism activities focused on the development of the tourism activity.