Kastamonu'nun inanç turizmi açısından çekim gücü oluşturan değerlerinin araştırılması ve sınıflandırılması
Research and classification of Kastamonu attractive values for faith tourism
  1. Tez No: 722020
  2. Yazar: AYŞE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDOĞAN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnanç turizminin, son yıllarda diğer turizm çeşitleri arasında öne çıktığı, ülke ekonomileri için önemli bir seçenek olduğu görülmektedir. Bir inancı timsal eden somut ve somut olmayan kültürel miras ögesi varlıklar inanç turizmi açısından önemli birer çekim gücünü oluşturmaktadır. Türkiye her üç semavi din için önemli somut ve somut olmayan değerlere sahiptir. Ülkemizde inanç turizmi kapsamında özellikle İslamiyet'e ait birçok kutsal mekân ve değerlere sahip olan illerden biri de Kastamonu'dur. Bu çalışmanın amacı, Kastamonu'da İslamiyet inancı açısından çekim gücü oluşturan değerlerin neler olduğunun tespit edilmesi ve sınıflandırılmasıdır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılan tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma amaçlarına erişilebilmesi için öncelikle ilgili yazın derinlemesine taranmış, tezin kuramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Sonrasında ise Kastamonu kent merkezinde yaşayan İslamiyet inancına ve Kastamonu'nun İslami eserlerine hâkim bireylerden bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırma sorularına geçerli ve güvenilir yanıtlar oluşturulacağına inanılan bir görüşme formu geliştirilmiş ve yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Katılımcılardan elde edilen bilgiler değerlendirilerek bazı önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda Kastamonu'nun inanç açısından çekim gücü oluşturan değerlerinin Kutsal Mekânlar, Kutsal Zatlar, Kutsal Olaylar, Kutsal Eşyalar ve Kutsal Sular olarak sınıflandırılabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca tarihi, dini ve kültürel anlamda potansiyeli yüksek olan Kastamonu ilinin, oluşturulan sınıflamayla karakterize edilen bu potansiyelden yeteri kadar yararlanamadığı sonucuna varılmıştır. Kastamonu ilinin inanç turizmi kapsamında gelişiminin sağlaması için de öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is seen that faith tourism has come to the fore among other types of tourism in recent years and is an important option for the economies of the countries. Intangible and intangible cultural heritage elements that embody a faith constitute an important attraction in terms of faith tourism. Turkey has important tangible and intangible values for all three monotheistic religions. Kastamonu is one of the provinces in our country, which has many holy places and values belonging to Islam within the scope of faith tourism. . The aim of this study is to determine and classify the values that create attraction in terms of Islamic belief in Kastamonu. The study is a survey model using qualitative research methods. In order to reach the research purposes, the related article first scanned in depth, then the theoretical framework of the thesis created. Afterwards, a working group was formed from individuals living in the city center of Kastamonu, who are well-versed in the Islamic faith and Islamic works of Kastamonu. An interview form believed to provide valid and reliable answers to the research questions was developed and data were collected using a structured interview technique. The obtained data were analyzed using descriptive analysis technique. Some suggestions were made by evaluating the information obtained from the participants. As a result of the research, it was concluded that Kastamonu's values that create attraction in terms of faith can be classified as Sacred Places, Sacred Persons, Sacred Events, Sacred Objects and Sacred Waters. In addition, it has been concluded that Kastamonu province, which has a high historical, religious and cultural potential, cannot sufficiently benefit from this potential, which is characterized by the classification created. Suggestions were also presented for the development of Kastamonu within the scope of faith tourism.