3- Boyutlu Minkowski uzayında spacelike ve timelike regle yüzeyler
Spacelike and timelike ruled surfaces on the Minkowski 3-space
- Tez No: 45768
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Doktora Tezi 3-BOYUTLU MINKOWSKI UZAYINDA SPACELİKE VE TÎMELİKE REGLE YÜZEYLER Aysel TURGUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. H.Hilmi HACISALİHOGLU 1995, Sayfa: 96 Jüri: Prof.Dr. H.Hilmi HACISALİHOGLU ProfDr. Ertuğrul ÖZDAMAR Prof. Dr. Ali ÇALIŞKAN Bu tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın kapsamı ve amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde, çalışma için gerekli olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Minkowski uzayında spacelike regle yüzeyler, merkez noktası, boğaz çizgisi, dağılma parametresi ve açılabilir spacelike regle yüzeylere ait teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde, 3-boyutlu Minkowski uzayında timelike regle yüzeyler, merkez noktası, boğaz çizgisi, dağılma parametresi ve açılabilir timelike regle yüzeylere ait teoremler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Spacelike, timelike, regle yüzey, Minkowski 3-uzayı, açılabilir regle yüzey, merkez noktası, boğaz eğrisi (çizgisi), dağılma parametresi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis SPACELIKE AND TIMELIKE RULED SURFACES ON THE MINKOWSKI 3-SPACE Aysel TURGUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof.Dr. H.Hilmi HACISALÎHO?LU 1995, Page: 96 Jury: Prof.Dr. H.Hilmi HACISALİHO?LU Prof.Dr. Ertuğrul ÖZDAMAR Prof. Dr. Ali ÇALIŞKAN This thesis is composed of four chapters. In the first chapter, the aim and content of the thesis are explained. In the second chapter, basic definitions and theorems are given. In the third chapter, spacelike ruled surfaces, central point, curve of striction, distribution parameter and theorems with related to developable spacelike ruled surfaces are obtained in the three dimensional Minkowski space. In the fourth chapter, timelike ruled surfaces, central point, curve of striction, distribution parameter and theorems with related to developable timelike ruled surfaces are obtained in the three dimensional Minkowski space. KEY WORDS: Spacelike, timelike, ruled surface, Minkowski 3-space, developable ruled surface, curve of striction, central point, distribution parameter.