Tutuklanmış rhodotorula glutinis ile L-fenilalanin üretimi
Production of L-phenylalanine by immobilized rhodotorula glutinis
  1. Tez No: 45769
  2. Yazar: İ.ÖZLEM TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL TAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TUTUKLANMIŞ RhodotoruU gTutinis İLE L-FENİLALANİN ÜRETİMİ İ. Özlem TİRYAKİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Serpil TAKAÇ 1995, Sayfa: 114 Jüri : Doç. Dr. Serpil TAKAÇ Prof. Dr. Timur DO?U Prof.Dr.Tunçer H.ÖZDAMAR Bu çalışmada, trans-sinamik asit ve amonyaktan tutuklanmış R. gTutinis mayasının fenilalanin amonya-liyaz (PAL) enzimi biyokatalizörlüğünde L-fenilalanin üretimi incelenmiştir. Aktivite- çoğalma deneyleri ile biyodönüşümler, ısıtma ve karıştırma hızı kontrollü mikrobiyal hava filtreli küçük ölçekli biyoreaktörlerde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında aşılama oranının ve katı çoğalma ortamı ile PAL indüksiyon ortamındaki bazı bileşenlerin mikroorganizma aktivitesi/kararlılığına etkileri incelenmiştir. Bileşiminde %l(a/h) maya özütü ve %0.5(a/h) D-sorbitol bulunan katı ortamda çoğaltılarak 1/10 aşılama oranı ile %0.05(a/h) Na-glutamat ve %0.05(a/h) L-izolözin içeren PAL indüksiyon ortamına aktarılmış mikroorganizmanın aktivite ve kararlılığı en yüksek bulunmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında ise Ca-alginatda altı ayrı tutuklama işleminin mikroorganizma aktivite ve kararlılığına etkileri araştırılmıştır. Yapılan araştırmada tutuklama sırasında kimyasal işlem uygulanmamış pellet! eri e en yüksek aktivite değerleri elde edilmesine karşın tutuklamadan önce mikroorganizmaya uygulanan glutaraldehit işleminin kararlılığı artırdığı, aktiviteyi ise önemli ölçüde azalttığı saptanmıştır. Kimyasal bir işlem uygulanmadan tutuklanmış ve tutuklamadan sonra polietilenimin (PEI) işlemi görmüş biyokatalizörün optimum pH, trans-sinamik asit derişimi ve amonyak derişimi sırasıyla 10-10.5, 200 mM, 10 M ve 10.9-11.1, 140 mM, 8 M bulunmuştur. Ayrıca her iki biyokatalizör için optimum sıcaklık, hücre/substrat oranı, pellet çapı ve karıştırma hızı sırasıyla 30°C, 6, 2.5 mm ve 105 rpm olarak bulunmuştur. Tutuklama işlemleri sırasında %1.51 (a/h) Na-alginat ile %l (a/h) PEI kullanımı, pelletlerle yapılan biyodönüşümlerin hızını artırmıştır. Tutuklamadan sonra PEI işlemi görmüş pell eti erin kesikli karıştırmalı biyoreaktörde ilk kullanımları ve ardışık ikinci kullanımlarında 20 saat kalma süresi sonunda, 47 saat işletilen geri döngülü kesikli dolgulu kolon biyoreaktöre göre sırasıyla %46 ve %13 daha yüksek ürün derişimi sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: L-Fenilalanin, /?. glutinis, Ca-alginat, biyodönüşüm, aktivite, kararlılık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PRODUCTION OF L-PHENYLALANINE BY IMMOBILIZED Rhodotorula glutinis İ. Özlem TİRYAKİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemical Engineering Supervisior: Assoc. Prof. Dr. Serpil TAKAÇ 1995, page: 114 Jury : Assoc. Prof. Dr. Serpil TAKAÇ Prof. Dr. Timur DO?U Prof.Dr.Tunçer H. ÖZDAMAR Production of L-phenylalanine from trans-cinnamic acid and ammonia by L-phenylalanine ammonia lyase (PAL) enzyme of immobilized R. glutinis was investigated. Microorganism growth and L-phenylalanine production by immobilized cells were conducted in smale scale, agitation and heating rate controlled, microbial air filtered bioreactors. In the first phase of the study the effects of inoculation ratio and some components of the solid media and PAL induction media to the PAL activity and stability were investigated. The optimum inoculation ratio was found as, 1/10. The solid medium containing l%(w/v) yeast extract and 0.5%(w/v) D-sorbitol and the PAL induction medium containing 0.05%(w/v) Na-glutamate and 0.05%(w/v) L- isoleucine resulted with the higher activity and stability of the enzyme. In the second phase L-phenylalanine production with R. glutinis yeasts immobilized in calcium alginate gel via six different procedures were investigated with the activity and stability of the biocatalyst to which different chemical treatments were applied. Immobilization without chemical treatment resulted the most active cells, while the glutaraldehit treatment before immobilization resulted the most stable cells having very low activity. The optimum pH, trans-cinnamic acid concentration and the ammonia concentration of the immobilized cells without treatment and the cells treated with polyethyleneimine (PEI) were found as 10-10.5, 200 mM,10 M and 10.9- 11.1, 140 mM, -i# M, respectively. The optimum temperature, biomass/substrat ratio, pellet diameter and agitation rate were found to be 30°C, 6, 2.5 mm and 105 rpm, respectively, for both of these pellets. Optimum Na-alginate and PEI concentrations during the production of the biocatalyst pellets were found as 1.51%(w/v) and l%(w/v), respectively. PEI treated biocatalysts gave 46% and 13% higher product concentrations at t=20 h residence time for the first and second usage of them in the agitated batch bioreactor when compared with the recycled packed bad bioreactor having t=46 h residence time. KEY WORDS: L-Phenyl alanine, R. glutinis, Ca-alginate, biocoversion, activity, stability. ii