Farklı yöntemlerle üretilmiş Al2O3-ZrO2-SiC nanokompozitlerinin mekanik ve fiziksel özelliklerinin karakterizasyonu
The characterization of physical and mechanical properties of Al2O3-ZrO2-SiC nanocomposites produced by different methods
  1. Tez No: 457689
  2. Yazar: EREN TURPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada farklı toz hazırlama yöntemleri tercih edilerek uygun kompozisyon değerlerine bağlı olarak tek aşamalı reaksiyon sinterlenmesi yöntemi ile çok fazlı alümina-zirkonya (AZ) ve alümina-zirkonya-silisyumkarbür (AZS) esaslı nanokompozitlerin üretimi sonucunda üretilen nanokompozitlerin karakterizasyonu üzerinde çalışılmıştır. Nanotoz üretim metotlarından olan öğütme ve sol jel prosesleri tercih edilerek deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu deneysel çalışmalar esnasında uygun kompozisyon değerlerine bağlı kalarak öğütme ve sol jel proseslerinde çöktürme, öğütme, kurutma, kalsinasyon, soğuk pres ve sinterleme aşamaları gerçekleştirilmiştir. Her iki üretim metodu için aynı sinterleme sıcaklıkları tercih edilmiştir. Sinterlenen numunelerin mikro yapıda gelişen fazların tespit edilmesi için de X-ışını kırınım analizi (XRD) ile taramalı elektron mikroskop (SEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Mekanik özelliklerinin tespiti için artan Arşimet yoğunluk değerine göre mikro sertlik ve kırılma tokluğu analizi testleri yapılmıştır. Artan sıcaklık etkisi ile iki farklı üretim metodunda yoğunluk sıcaklığın artmasına bağlı olarak artmış ve sol jel nanokompozitlerin yoğunlukları öğütme prosesine göre daha yüksek çıkmıştır. Sertlik deneylerinde en yüksek değer 4B kodlu 1600ºC'de sinterlenen (AZS) numunesinde olup 24,049 GPa sertlik değeri elde edilmiştir. Kırılma tokluğu deneylerinde en yüksek değer 2A kodlu 1500 ºC'de sinterlenen (AZ) numunesinde 5,356 MPa.m1/2 değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the nanocomposite characterization followed by the production and the results were evaluated within alumina-zirconia-siliconcarbide ternary single step sintering route. Experimental studies such as sol-gel and powder milling were preferred as nano powder production methods. During this experimental studies, the precipitation, milling, drying, calcination, cold press and sintering cycles were conducted. Same sintering temperature was determined for both methods. Microstructural development was specified by SEM and XRD. Following the Archimedes method for density measurements, the micro hardness and fracture toughness was studied. By the effect of increasing temperature, the density increased even better for sol-gel method. The maximum hardness was found as 24.049 GPa for 4B coded samples at 1600oC. Fracture toughness was found at 2A coded at 1500oC as 5.356 MPa.m1/2.