Fenolün aktif karbona adsorpsiyonu
Adsorption of phenol on activated carbon
- Tez No: 457688
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, sudaki fenolik kirleticilerin ticari aktif karbona adsorpsiyonu ve doygun aktif karbonların son yıllarda yaygın kullanım alanına sahip olan süperkritik CO2 teknolojisi ile rejenerasyonu gerçekleştirilmesidir. Sulu çözeltisinden fenolün aktif karbona adsorpsiyon sürecinde; başlangıç fenol derişimi, aktif karbon derişimi, karıştırma hızı, ortam pH'ı ve sıcaklığı gibi işletme parametrelerinin adsorpsiyonu hızına ve verimliliğine etkileri araştırılmıştır. Deneysel bulgulardan yararlanarak adsorpsiyon kinetik modelinin kaydırılmış birinci mertebe ya da kaydırılmış ikinci mertebe kinetiğine uyumu incelenmiş ve kinetik sabitler belirlenmiştir. Bunun yanı sıra adsorpsiyon dengesinin Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon izotermlerine uyumları da araştırılmış ve izoterm sabitleri belirlenmiştir. Aktif karbonların adsorpsiyon-rejenerasyon döngüsü gerçekleştirilmiş ve aktif karbonların ayırma prosesinde yeniden kullanılabilir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried that adsorption of phenolic pollutant in water on commercial activated carbon and regeneration of saturated activated carbons with supercritical CO2 technology which has widespread use in recent years. In the adsorption process of phenol from its aqueous solutions on to activated carbon, the effects of some operating parameters such as initial phenol concentration, activated carbon concentration agitation rate, ambient pH and temperature on the adsorption rate and the adsorption yield were investigated. Utilizing experimental findings, the compatibility some adsorption kinetic models with the pseudo-first order or pseudo-second order adsorption kinetics was examined and also the kinetic constants were determined. In addition, Freundlich and Langmuir adsorption isotherms to define of the adsorption equilibrium relationship were investigated and the isotherm constants were also determined. The adsorption-regeneration cycle of activated carbons was carried out and it has been determined that activated carbons have reusable potential in the separation process.