Yıldız Irmağı havzasının Hamzaşeyh-Mumcuçiftliği (Yıldızeli-Sivas) köyleri arasında kalan bölümünün jeofizik ve jeolojik yöntemlerle incelenmesi
Geophysical and geological investigation of Yildiz Stream reservoirs section covering the region in between Hamzaseyh-Mumcuciftligi (Yildizeli-Sivas) villages
- Tez No: 457690
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnceleme alanı Sivas il merkezi kuzeybatısında, Yıldızeli İlçesi sınırları içinde olup, il merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta ve yaklaşık 100 km²'lik bir alanı kapsamaktadır.Bu tez çalışması kapsamında inceleme alanı genel jeolojik ve jeofizik çalışmalar ile iki aşamada değerlendirilmiştir. Genel Jeoloji çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar inceleme alanınıoluşturan temel kaya grupları, oluşum koşulları ve dağılımları, yörenin genel tektonik yapısı ve yapısal elemanları saha koşullarında gözlenmiştir.İnceleme alanında temeli Akdağmadeni Metamorfitleri oluşturur. Yerleşim sırasında ve Üst Miyosen'e kadar olan çeşitli dönemlerdeki bölgesel sıkışmaya bağlı olarak birçok birimi tektonik olarak üzerleyen Tekelidağ Karışığı bölgede değişik alanlarda bindirme dokanaklı gözlenmektedir. Tekelidağ Karşığının üzerine uyumsuz olarak Eosen yaşlı Bayat Volkanitleri gelmiştir. İnceleme alanı ve dışında da geniş alanlarda yüzeyleyen Üst Miyosen-Alt Pliyosen yaşlı İncesu Formasyonu ve Kuvaterner yaşlı Travertenler ve alüvyonlar yaygın şekilde bulunmaktadır. İnceleme alanının güneybatısı (Uyuz Çermik) ve kuzeyinde (Hamzaşeyh) gözlenen aktif sıcak su çıkışları ve traverten oluşumlarının olduğu bölgelerde jeofizik çalışmalar yapılmıştır. Jeofizik çalışmalar kapsamında Düşey Elektrik Sondaj Yöntemi kullanılmış ve sıcak su çıkışlarına bağlı olarak olası bir faylanmanın olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma alanında seçilen 5 noktada Schlumberger elektrot dizilimi kullanılarak ölçüm yapılmıştır. Yapılan ölçümler, 2 boyutlu inversiyon yazılımı ile ilterasyon kullanılarak ham veriler yoruma uygun hale getirilmiştir.Yapılan değerlendirme sonucunda gözlenen her bir tabakanın özdirenç değeri ve tabaka kalınları tespit edilmiş ve DES ölçümleri sonucu elde edilen jeoelektrik kesitte gözlenen ani özdirenç düşüşleri jeotermal kaynağın varlığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The investigated area is located within the boundaries of Yıldızeli District in the Northwestern part of Sivas and covers an area of approximately 100 km², approximately 30 km away from the provincial center. Within the scope of this study, the area has been evaluated in the view of general geological and geophysical aspects of the area. The basic rock groups, distribution of the formations, structural elements of the area were observed in detail in the field. Akdağmadeni Metamorphics forms the basement rocks in the study area. Due to the regional compression during the settlement and up to the Upper Miocene, the Tekelidağ Complex which overlies many units tectonically is observed to be overlain in various locations in the area. Eocene aged Bayat Volcanites sit unconformably over the Tekelidağ Complex. Upper Miocene-Lower Pliocene İncesu Formation and Quaternary Travertines and alluviums, which are exposed in large areas outside the investigated area, are widely exposed. Geophysical studies have been carried out in the areas where active hot water outflows and travertine occurrences are observed in the southwestern part of the study area (Uyuz Çermik) and in the north (Hamzaşeyh). Vertical Electric Drilling Method was used in geophysical studies and it was searched whether there is any possible fault due to hot water discharge. The measurement was made using the Schlumberger electrode array at five selected points in the study area. The measurements were converted to raw interpretation using 2-D inversion software. The resistivity values and layer thicknesses of each layer observed in the result of the evaluation are determined and the sudden resistivity decreases observed in the geoelectric section obtained from the DES measurements demonstrate the existence of the geothermal source.