Farklı sübstitüentlerle çinko ftalosiyaninlerin hazırlanması
Preparation of zinc phthalocyanines with different substituents
- Tez No: 457749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE CANLICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ftalosiyaninler doğada bulunan porfirin halka yapısının analoğu olan, sentetik makrohalkalı organik bir moleküldür. Ftalosiyaninler genellikle ftalonitril ve bunların çeşitli türevlerinden (örneğin; ftalimid, ftalik asit vb.) veya bunların sübstitüsyon ürünlerinden metalsiz olarak ve metal tuzları ile de genellikle yüksek sıcaklıklarda sentezlenmektedir. Merkezde bulunan metal iyonu ve periferal sübstitüentler değiştirilerek yeni ftalosiyaninler elde edilebilmektedir. Tamamen sentetik ürünler olan ftalosiyaninlerin boyarmadde ve pigment olarak değerlendirilmesi yanında enerji dönüşümü, elektrofotografi, optik veri depolanması, gaz sensör, sıvı kristal, lazer teknolojisi için kızıl ötesi boyarmadde ve tek boyutlu metaller gibi pek çok uygulaması bulunmaktadır. İlk olarak 2002'de Tolbin ve grubu tarafından sentezlenen ball-type ftalosiyaninler ilginç elektriksel ve elektrokimyasal özellikler göstermektedir. Bu çalışmada rezorsinol, katekol ve 4-nitroftalonitrilden yola çıkılarak yeni ftalonitril türevleri sentezlenmiştir. Daha sonra sentezlenen yeni ftalonitril türevleri çinko (II) asetat tuzu ile reaksiyona sokularak ball-type ftalosiyaninler elde edilmiştir. Sentezlenen bu yeni moleküllerin yapıları UV-Vis, FT-IR ve 1H NMR spektrumları ile karekterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are synthetic macrocyclic compounds which are anologues of natural porphyrin macrocyclic structure. Phthalocyananines are usually synthesized starting from the appropriate phthalonitriles and their derivatives (for exm. phthalimide, phthalic acid, etc.) or their substitution yield as metal free phthalo-ciyanine and metallophthalocyanines which obtained especially in high temperatures with the presence of a suitable anhydrous metal salt. Phthalocyanines that are completely synthetic materials are used in energy transfer, electrophotography, optic data collection, gas sensor, liquid crystal, lazer technology, one-dimensional metals as well as dyes and pigments. Ball-type phthalocyanines which were firstly synthesized by Tolbin in 2002, shows interesting electrical and electrochemical properties. In this study novel phthalonitrile derivatives were synthesized by using resorcinol, catechol and 4-nitrophthalonitrile. With the reaction of these phthalonitriles and zinc (II) acetate we synthesized novel ball-type phthalocyanines.Moleculer structures of new products have been characterized by FT-IR, UV-Vis, 1H NMR Spectroscopy methods.