İstanbul hızlı ulaşım sisteminde simülasyon bazlı çizelgeleme
Simulation based scheduling in Istanbul bus rapid transit system
- Tez No: 457750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SONER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sanayi, iklimin elverişli olması, turizm ve ulaşım gibi faktörlerin etkisiyle bölgeler arasında nüfus farklılıkları oluşmakta ve özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde toplu ulaşım hem hizmet verenler hem de hizmet alanlar açısından günden güne karmaşık hale gelmektedir. Bu karmaşık yapının hem hizmet veren hem de hizmet alan için iyileştirilme gerekliliği ortada olup bunun benzetim tabanlı stokastik bir çizelgeleme ile gerçekleştirilmesi sistemi daha ideal hale getirecektir. Bu çalışma kapsamında Arena simulasyon programı kullanılarak sistemin modellenmesi gerçekleştirildikten sonra farklı senaryolar ile analiz yapılacaktır. Fakat sistemin çalıştırılması için yolcuların gelişler arası süresi, duraklar arası süre, otobüs kapasiteleri gibi bazı verilere ihtiyaç duyulacak ve bunlardan bazılarının istatistiksel dağılımları belirlenecektir. İdeal bir çizelgeleme oluşturulmasıyla, Metrobüs hattında hizmet alan yolcuların memnuniyetini arttırılması, çalışanların ideal bir çalışma zamanı elde etmesi ve Metrobüs hattının gelecek yıllarda artan yoğunluğu karşılama durumunun belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Population differences between regions have happened with the impact of factors such as Industry, suitable climatic conditions, tourism and transportation. The public transport has become more complicated in terms of both ones who service and ones who get service especially in a metropolitan city such as Istanbul day by day. It is obvious that this complicated form should be improved for both ones who service and ones who get service, having been made this improvement with a stochastic schedule based on simulation will make the system more ideal. Having carried out the system to be modelled by using Arena simulation software in the scope of this study, the system will be analyzed with diverse scenarios. However, it is required some data such as inter-arrival times of passengers, inter-stops times, capacity of bus in order to run the model and statistical distributions of some of them will be determined. With the achivement of a ideal scheduling, it's aimed to meet the satisfaction of passengers who received service in the Metrobus line, have an ideal working time in terms of drivers and determine the state to see if Metrobus line will meet the growing density in the coming years.